79 kurumdan yönetmeliğe reaksiyon: Zeytinlikler şartsız korunmalı

Zeytin ve zeytinyağı üreticileri, ekoloji ve demokratik kitle örgütlerinden oluşan 79 kurum, zeytinlikleri madenciliğe açan 1 Mart tarihli yönetmelik değişikliği hakkında verilen yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasına yönelik ortak açıklama yayınladı.

Yönetmeliğe karşı açılan yüzlerce davanın pek birçoklarında yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Ama Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın itirazı üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Şurası (DİDDK), 31 Temmuz’da “müşterek bir karar verilmesi gerektiğini” belirterek kimi davalarda verilen yürütmeyi durdurma kararını iptal etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran yapılan açıklamada zeytinlikleri madenciliğe karşı yine savunmasız bırakan yeni kararın kabul edilemez olduğu vurgulayan kurumlar, yönetmelik değişikliğinin iptali istendi. Yönetmelik değişikliğinin hukuka karşıt olduğu belirtilen açıklamada, “83 yıldır maddelerle korunan Anadolu’nun zeytinlikleri, birçok sefer madencilik faaliyetlerine, imara, güç projelerine açılmak istendi. Fakat zeytin üreticileri, ömür savunucuları, sivil toplum örgütleri ve sendikaların uğraşı sonucu zeytin ağaçları bugüne kadar korunabildi” denildi.

DÜNYADA BEŞİNCİ

Açıklamada, Türkiye’nin zeytin üretiminde dünyada beşinci, zeytin ihracatında ise dördüncü sırada olduğu belirtilerek, “Elektrik gereksinimi gerekçesiyle ülkemizin dış ticaret istikrarının sağlanmasında zeytin ihracatının hissesi görmezden gelinerek zeytinle ülke iktisadına daha fazla katkı sağlanması engelleniyor. Unutulmamalı ki, soframızdan eksik etmediğimiz zeytinimiz, bin bir çeşit börtü böceğin hayat alanı olmasının yanında mahallî toplulukların da geçim kaynağı. Değil tek bir zeytin adedini kaybetmek, bu toprakların binlerce yıllık zeytin üretimini daha da artırmamız gerekiyor” diye belirtildi.

Açıklamanın devamında şu tabirler yer aldı: “İklim krizi ve besin krizi göz önünde bulundurularak, Türkiye için hayati kıymetteki zeytinliklerinden, güç üretimi münasebet gösterilerek vazgeçilme teşebbüsünün hukuka ve bilime uygun olmadığını bir kere daha tabir ediyor, zeytinliklerin şartsız korunmasını talep ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)