AB dediğini yaparsa petrol 185 doları görür: Piyasalarda zam endişesi…

Tüm dünya yüksek enflasyona çözüm ararken maliyetleri ve fiyatlamaları direkt olarak etkileyen petrol fiyatları arz endişesiyle yeniden yükselişte…

Petrol fiyatları Rusya’nın daha fazla ülkenin enerji ticaretine ambargo koyması durumunda fiyatların rekor seviyelere yükselebileceği yönündeki uyarısı ve Libya’daki iki limanın kapatılmasıyla tekrar yükselişte.

PETROL YENİDEN YÜKSELİŞ TRENDİNDE

Yükselişe sonrası ABD ham petrolü 108 doları aşarken, Brent petrol ise 113 dolar seviyelerini test etti.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, geçen hafta yaptığı açıklamada, Rus petrol ve doğal gazına yönelik yaptırımlar da dahil olmak üzere her türlü adımın gündemlerinde olduğunu belirtmişti.

RUS PETROLÜ VE LİBYA’DAKİ LİMANLAR

Diğer bir taraftan Ukrayna savaşından dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve bazı petrol şirketlerinin Rus petrolünü geri çevirmesiyle oluşan arz açığı da giderek büyüyor. Tahminlere göre mayıs ayı itibarıyla piyasadan çekilen Rus petrolü miktarının günlük yaklaşık 3 milyon varili bulması bekleniyor. Bu duruma bir de Libya’nın güneyindeki petrol sahalarında üretim ve ihracatın durması da piyasalardaki arz endişelerini iyiden iyiye artırdı. 

PETROL İÇİN 185 DOLAR TAHMİNİ

Petrol piyasasında bunlar yaşanırken ABD’li yatırım bankası JPMorgan’dan petrol fiyatları için karamsar bir tahmin geldi. JPMorgan’a göre Avrupa Birliği, Rus petrolüne ambargo uygulama konusunda kararlıysa bu durum piyasalarda ciddi bir sıkıntıya sebep olacak. JPMorgan’a göre Rusya’dan günlük yaklaşık 4 milyon varil petrole uygulanacak hızlı ve tam kapsamlı bir yasak, Brent petrol fiyatını yüzde 65’lik bir artışla 185 dolar seviyesine taşıyacak.

KAYNAK: HABER7, AJANSLAR