AB’den Rusya’dan altın alımına yasak

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlarına yanıt olarak Rusya’dan altın alımına yasak getiren yeni yaptırım paketini onayladı.

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınlarına karşılık olarak yeni yaptırım paketini onayladı. AB Devir Lideri Çekya tarafından yapılan açıklamada, AB üyesi ülkelerin, Rusya’dan altın alımına yasak getiren yeni yaptırım paketini onayladığı duyurularak, “Büyükelçiler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına karşılık olarak bir sonraki yaptırım paketini onayladı. Yeni önlemler AB’yi G7 ortaklarıyla uyumlu hale getirecek, uygulamayı güçlendirecek ve gerektiğinde boşlukları kapatacak” tabirlerine yer verildi.

Yaptırım paketi çerçevesinde, Rusya’dan altın ve mücevher ithalatı yasaklanacak, birtakım Rus yetkililerin ve kurumların mal varlıkları dondurulacak, yaptırım uygulanan bireylere seyahat yasağı getirilecek ve daha evvel SWIFT’ten çıkarılan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın varlıkları dondurulacak. Yeni yaptırımların, yarın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.