Akaryakıtta ‘rüşvet çarkı’ kurmuşlar… Soruşturma tamamlandı

Diyarbakır’da piyasanın altında düşük fiyatla faturasız akaryakıt ve mazot satışı yapan akaryakıt istasyonlarına göz yumarak karşılığında rüşvet aldıkları argümanıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Vilayet Müdürü ile Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme Daire Liderinin da ortalarında bulunduğu 4 sanık hakkında 15 yıl kadar mahpus istemiyle dava açıldı. İddianamede sanıkların kurdukları rüşvet çarkı dudak uçuklattı.

Akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanmalardan evvel piyasanın altında, faturasız akaryakıt ve mazot satışı yapan akaryakıt istasyonlarıyla mutabakat yaparak karşılığında rüşvet alıp haksız yarar sağladığı savıyla tutuklanan Bilim Sanayi ve Teknoloji Vilayet Müdürü Esat Yeşil ile haklarında isimli denetim kararı verilen eski Vilayet Müdürü ve sonradan Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme Daire Başkanlığına getirilen Hayrettin Bahçıvancı ile memurlar Murat Şahinli ve Veysel Sarı ile ilgili soruşturma tamamlandı.

“DÜŞÜK AKARYAKITA GÖZ YUMDU KARŞILIĞINDA TERTİPLİ RÜŞVET ALDI”

Diyarbakır Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye nazaran, EPDK ismine kontrol yetkisi bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Vilayet Müdürü Esat Yeşil, eski Vilayet Müdürü ile iki memur akaryakıt istasyonlarının düşük akaryakıt ve mazot satışı yapmalarına göz yumdu, bu şahısların faturasız satış yapmalarına karşın süreç yapmadı, karşılığında tertipli rüşvet aldı.

ÇEVRİMDIŞI MANUEL SİSTEMLE HAKSIZ YARAR

Satışı yapılan akaryakıtın pompa üzerindeki fiyat ve litre ölçüsünün sistemden görünecek ve kayıt altına alınacak biçimde denetlenmesi gerekirken, pompa satışlarının çevrimdışı, manüel bir sistem kullanılarak daha ucuza faturasız satış yapıldı, sanıklar da buna göz yumdu.

Kantar bulunan akaryakıt istasyonlarında iki yılda bir ölçü ayar mühürlerini denetim yetkileri olmasına karşın dört sanık bunu yapmayıp, kontrolsüz birçok bayinin haksız rekabet ortamı yaratarak kamuyu ziyana uğrattı.

 ÜCRET VE LİTRE ÖLÇÜSÜNÜ GÖSTEREN EKRANI KAPATTILAR

Vilayet Müdürü Esat Yeşil, kontrol müddeti yaklaşan istasyon sahiplerinin, dağıtıcı akaryakıt firmalarından alınması gereken akaryakıtı, kayıt dışı temin ederek sistem dışı satışına göz yumdu.

Akabinde rüşvet almak için istasyon sahiplerini sanık Murat Şahinli’ye yönlendirdi. Takip edilen bir tanker, istasyona kayıt dışı boşaltma yaparken güvenlik güçlerince fark edilerek müdahale edildi.

İstasyon sahibi Vilayet Müdürü Esat Yeşil’i arayıp ne yapması gerektiğini sordu, Yeşil de kendisine, “Akaryakıt bize ilişkin değil dersin, tutanak tutulursa da imza atma sakın” dedi.

Bu görüşme telefon dinleme kayıtlarıyla belgelendi. Rüşvete bağlanan istasyonlardaki pompalardaki fiyat ve litre ölçüsünü gösteren ekran aşikâr tuşlar kullanılarak evvel çevrimdışı moduna alındı, sonra kayıt dışı faturasız satış yapıldı.

KAPALI ŞİFRELER KULLANILARAK SİSTEM DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Bir öbür istasyonda ise otomasyon sistemi devre dışı bırakıldı, pompalara zımnî şifre girilerek sistem manüel hale getirildikten sonra kayıt dışı satış yapıldı.

Akaryakıtın depolandığı tankların içindeki ölçünün belirli olmaması için işletmeciler “Prop” denilen bir aletle müdahale etti.

Bu durum güvenlik güçlerince tespit edilince çalışanlar Esat Yeşil’i aradı. Esat ise, “Orası polis bölgesidir, jandarmanın yetki alanı dışındadır” diyerek kontrole giden jandarma görevlilerine telefonda küfür ve hakaret ettikten sonra olayın açığa çıkmaması için istasyon sahibini ne yapması gerektiği konusunda yönlendirdiği telefon dinleme kayıtlarıyla tespit edildi.

TELEFON DİNLEMELERİNE TAKILDI

Pompa ile muharrir kasa ortasındaki otomasyon temasını koparan işletmeciler, bu halde her pompada başka bir fiyat oluşturdu.

Bu sürecin kayıtlı petrol dağıtıcı firma haricinde, kaçak halde petrolün istasyondaki tanklara dolumunun yapılarak satışı için yapıldığı tespit edilince sanık Yeşil, memur olan sanık Murat Şahinliyi arayıp, jandarmayı kast ederek, “Bu erdemsizler, şeyleri nasıl devre dışı bırakıyorsunuz diye sorup her şeyi tutanağa geçiriyorlar, dikkat etsinler, bir şey söylemesinler” diyerek istasyon sahiplerini tembihledi.

Sanık Yeşil polisin süreç yaptığı bir istasyon sahibine, “Hiçbir şeyi kabul etmeyin, elektrik kesilmiş, yanlışlık olmuş falan deyin” diyerek usulsüzlüklere göz yumarak cürmü gizledi.

Memur sanık Veysel Sarı yetkisi olmadığı halde bir istasyona denetime giden güvenlik güçlerine mahzur olmaya çalışmak için özel aracıyla istasyona gittiği kamera kayıtlarıyla belirlendi.

MASAK: GELİR VE SARFİYAT DENGESİZLİĞİ VAR

Sanıkların hesap hareketlerindeki gelir, masraf dengesizliği de MASAK tarafından rapor edilerek savcılığa bildirildi. Rapora nazaran, Vilayet Müdür Esat Yeşil’in aylık maaşla sahip olamayacağı bir hesap bakiyesi tespit edildi.

Yeşil ise bu durumu “Gelir giderdeki dengesizlik aylık maaşımın dışında katıldığım toplantılardan aldığım huzur hakkı, satışını yaptığım gayrı menkullerim, eşimin pay sahibi olduğu Özel Hastane geliridir” diyerek izah etmeye çalışması dikkat çekildi. MASAK raporuna nazaran Hayrettin Bahçıvanı’nın gelir ve sarfiyat hesap hareketlerinde önemli orantısızlık olduğu bilgisi yer aldı.

 ÖZEL ARAÇLARINI DOLDURUP PARA ÖDEMİYORLARDI

Akaryakıt istasyonu sahipleri de sözlerinde, Esat Yeşil ile Veysel Sarı’nın hiçbir fiyat ödemeden istasyona gelerek özel araçlarının depolarını doldurup hiçbir fiyat ödemediklerini, ayrıyeten yöntemsiz yapılan süreçler için şirket kaşesi, e-devlet şifreleri ile birlikte nakit para verdiklerini itiraf ederek sanıklardan şikâyetçi oldular. Rüşvetle suçlanan dört sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.