Akdeniz yanıyor: Binlerce kişi tahliye edildi

Artan sıcaklıkların yol açtığı orman yangınları birçok Akdeniz ülkesini etkiliyor. İspanya, Portekiz, Fransa ve Yunanistan üzere birçok ülkede binlerce insan tahliye edilirken büyük orman yangınlarını denetim altına almak için uğraş ediliyor.

Reuters’ın haberine nazaran, İspanya’da, yakıcı sıcaklık ve dağlık arazi itfaiyecilerin işini zorlaştırdığı için yangınla uğraşta helikopterler kullanılıyor.

İSPANYA’DA 46 DERECEYE VARAN SICAKLIKLAR

İspanya’nın hava durumu ajansı AEMET, pazar günü için kuzeydeki Aragon, Navarra ve La Rioja bölgelerinde 42 derece varsayımında bulundu. Sıcak hava dalgasının pazartesi günü sona ereceğini, lakin sıcaklıkların “anormal derecede yüksek” kalacağı konusunda uyardı. Yaklaşık 1 haftadır süren sıcak hava dalgasında 46 dereceye varan sıcaklıklar kaydedildi.

Turistlerin sevdiği bölgelerden biri olan Malaga’daki Mijas kasabasında yangın gece uzunluğu şiddetlenerek devam etti. Turistler bölgeden tahliye edildi.

Malaga’daki yangında küle dönmüş çam ağaçları

FRANSA’DA 14 BİN İNSAN TAHLİYE EDİLDİ

Fransa’da, orman yangınları güneybatıdaki Gironde bölgesinde 11 bin hektarın üzerine yayılırken yetkililer 14 binden fazla insanın tahliye edildiğini açıkladı. 1200’den fazla itfaiyecinin yangınla çabada etmeye çalıştığı belirtildi.

Fransa’nın Gironde bölgesindeki orman yangını

PORTEKİZ’DE SON 1 HAFTADA 659 KİŞİ ÖLDÜ

Kuraklıklarla boğuşan Portekiz’de ise itfaiyeciler ülkenin merkezinde ve kuzeyinde çıkan beş orman ve kırsal yangınıyla gayret ediyor.

Portekiz Sıhhat Bakanlığı cumartesi günü yaptığı açıklamada, son yedi gün içinde birçok yaşlı 659 kişinin sıcak hava dalgası nedeniyle öldüğünü açıkladı. En çok vefatın yaşandığı perşembe günü birtakım bölgelerde sıcaklık 47 dereceyi aştı.

Portekiz’in topraklarının yüzde 96’sının haziran ayının sonunda şiddetli yahut çok kuraklık içinde olduğu açıklanmıştı.

YUNANİSTAN’DA SON 24 SAATTE 71 YANGIN

Yunanistan’da itfaiye cumartesi günü yaptığı açıklamada, 24 saat içinde 71 yangın çıktığını söyledi.

Bugün 150’den fazla itfaiyeci, Girit adasındaki Resmo kentinde cuma gününden beri devam eden orman yangınıyla gayret ediyor. Yangının kısmen denetim altına alındığı açıklandı. (DIŞ HABERLER)