AKP’li Nurettin Canikli’den ‘Akın Çorap’ açıklaması: Kılıçdaroğlu’na dava açma hakkımı kullanacağım

AKP Genel Lider Yardımcısı Nurettin Canikli, CHP Genel Kılıçdaroğlu’nun Boydak Holding’e kayyum atanması ve Ertunç Laçiner’e ait açıklamalarının akabinde Kılıçdaroğlu’na dava açacağını duyurdu.

Twitter hesabından açıklama yapan Canikli, “Geçtiğimiz günlerde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şahsıma yönelik lisana getirdiği iftira ve palavralarına twitter hesabımdan detaylı karşılık vermiştim. Dava açma hakkımı da ayrıyeten kullanacağım” sözlerini kullandı.

Canikli paylaşımlarında şu sözleri kullandı:

“Geçtiğimiz günlerde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şahsıma yönelik lisana getirdiği iftira ve palavralarına twitter hesabımdan detaylı yanıt vermiştim. Dava açma hakkımı da ayrıyeten kullanacağım. Bu kere, sahibinin sesi CHP Sözcüsü de tekrar tıpkı palavra ve iftirayı lisana getiriyor. ‘AK Parti Genel Lider Yardımcısı’nın; eski bir Bakanın TMSF eliyle kayyum atanan şirketlerine çöktüğüne dair argümanlar şimdilerde evrak doküman toplumsal medyada yayımlanıyor.’ diyor. TMSF’nin şirketlerine çöküldüğünü gösteren hiçbir evrak ve kanıt ortaya koymuyor. Yalnızca toplumsal medya dedikodularından bahsediyor. Toplumsal medya ya da öteki bir mecrada,TMSF şirketlerine çöküldüğünü ya da bu şirketlerden herhangibir şirkete yahut şahsa direkt yahut dolaylı olarak kaynak aktarıldığını ya da bu şirketlerin herhangibir halde ziyana uğratıldığını gösteren hiçbir doküman ve kanıt bulunmamaktadır. CHP Sözcüsü, bu palavra ve iftiraları, kamuoyu ile paylaştığına nazaran bahsettiği dokümanları açıklamak zorundadır. Daha yeterli anlaşılabilmesi için mevzuyu biraz ayrıntılandıralım.

Bahsedilen şirketlerden bir tanesi de Giresun’da konseyi bulunan ve TMSF’nin kayyım olarak atandığı Akın Çorap Şirketi’dir. Argümana nazaran, Akın Çorap Şirketi’nin kaynakları, şahsım tarafından Giresun’da kurdurulan bir öteki çorap şirketine aktarılmış ve bu yolla Akın Çorap Şirketi’nin içi boşaltılmıştır. Bir şirkete nasıl çökülür yahut bir şirketin içi nasıl boşaltılır? Bu sorunun karşılığı değerlidir. İştirak hisselerini temsil eden payların cebren ve hile ile el değiştirmesi halinde bir şirkete çökülmüş olur. Akın Çorap Şirketi’nde rastgele bir pay değişikliği olmamıştır. Şirketin paydaşlık hisseleri el değiştirmemiş olup TMSF’ye periyottan evvelki sahiplerinin üzerinde bulunmaktadır ve Şirket ceza yargılaması katılaşana kadar kayyım sıfatıyla TMSF’nin atadığı üyeler tarafından yönetilmektedir.

“AKIN ÇORAP ŞİRKETİ’NDEN HİÇBİR YERE KAYNAK AKTARILMAMIŞTIR

Bir şirketin içinin boşaltılması ise,

a) Şirketin banka hesabından yahut kasasından rastgele bir gerçek yahut hukukî bireye direkt para aktarılması,

b) Şirketin varlıklarının ve ürettiği mal ve hizmetin piyasa fiyatının altında satılması yahut piyasa fiyatının üzerinde mal ve hizmet satın alınması,

c) Şirketin alacaklarının tahsil edilmemesi, tahsil edilmediği halde kayıtlardan düşülmesi yahut karşılığı olmaksızın üçüncü şahıslara temlik edilmesi, d) Şirketin karşılığı olmaksızın borç altına sokulması, e) Şirketin borçlarının ödendiği halde kayıtlardan düşülmemesi,

f) Şirketin müşterilerinin elinden alınarak üretim yapamaz hale getirilmesi ve gibisi yollarla yapılmaktadır.

Akın Çorap Şirketi’nden, tarafımca kurdurulduğu tez edilen Şirket’e yahut diğer rastgele bir gerçek yahut hukukî bireye direkt yahut dolaylı olarak üstte sayılan prosedürlerle yahut öteki formüllerle kaynak aktarıldığına dair en küçük bir kanıt ve doküman var mıdır? HAYIR? Akın Çorap Şirketi’nden rastgele bir gerçek yahut hukukî bireye kaynak aktarıldığını gösteren hiçbir bilgi, evrak ve kanıt bulunmamaktadır. Aslında bu hususta rastgele bir bilgi, evrak ve kanıt olmaması da son derece doğaldır. Zira,Akın Çorap Şirketi’nden hiçbir yere kaynak aktarılmamıştır,şirketin içi boşaltılmamıştır, şirkete hiç kimse çökmemiştir. Kendisine Akın Çorap Şirketi’nin kaynaklarının aktarıldığı tez edilen şirketin bu argümanlarla ilgili olarak yaptığı açıklama aşağıda yer almaktadır. Kelam konusu şirket bırakın kendisine kaynak aktarılmasını, TMSF tarafından yönetildiği ve bu nedenle kamu şirketi özelliğine sahip olduğu için Akın Çorap Şirket’i ile en küçük bir ticari bağa dahi girmemiştir.

Akın Çorap Şirketi’nin, TMSF tarafından kayyım sıfatıyla yönetilmeye başladıktan sonra üretimi, istihdamı ve satışları azalmamakta, tam bilakis üretimi, istihdamı ve satışları artmaktadır. Mali yapısı güzelleşmekte, müşteri kaybetmemektedir. Siparişlere yetişemediği için dışarıya fason iş yaptırmakta ve şirketin piyasa kıymeti yükselmektedir. Bu tespitler, Boydak Holding ve Koza Altın şirketi başta olmak üzere TMSF’nin kayyım olarak atandığı yüzlerce şirket için de geçerlidir.