Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nin heyet üyeleri muhakkak oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1-8 Ekim tarihleri ortasında düzenlenmesi planlanması 59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı heyet üyeleri açıklandı.

Jüri başkanlığını yönetmen-yapımcı-senarist Yeşim Ustaoğlu’nun üstlendiği Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması’nın öteki heyet üyeleri oyuncu-yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, yönetmen-senarist Azra Deniz Okyay, müzisyen Harun Tekin, şair Haydar Ergülen, oyuncu Nurgül Yeşilçay ve imaj direktörü Uğur İçbak’tan oluşuyor.

JÜRİ LİDERİ YEŞİM USTAOĞLU

59. Antalya Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı heyetinin başkanlığını; 1984 yılında birinci kısa sineması “Bir Anı Yakalamak” ile başlayan ve 2016’da Antalya Sinema Festivali’nin Memleketler arası Yarışması’nda En Yeterli Sinema Mükafatını alan “Tereddüt”e uzanan filmografisinde, sinemaları Venedik, Berlin, San Sebastian, Abu Dhabi, Moskova, Tokyo üzere şenliklerden mükafatlar ile dönen, sinemanın auteur direktörlerinden, senarist ve üretimci Yeşim Ustaoğlu yürütecek.

JÜRİ ÜYELERİ

AHMET MÜMTAZ TAYLAN

1989 yılında Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda başladığı mesleğine sayısız tiyatro oyunu, televizyon dizisi ve sinema sığdıran, “Misafir” isimli oyunuyla İsmet Küntay En Yeterli Direktör Ödülü’nü kazanan, Cannes Sinema Şenliği Büyük Ödülü’ne sahip “Bir Vakitler Anadolu’da” başta olmak üzere “İnşaat”, “Anlat İstanbul”, “Cenneti Beklerken”, “Mavi Gözlü Dev”, “Kelebeğin Rüyası”, “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, “Daha”, “Ölümlü Dünya” ve daha pek çok sinema yer alan, 2020 yılında “Gelincik” sineması ile Altın Portakal En Uygun Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen usta oyuncu, direktör Ahmet Mümtaz Taylan heyet üyeleri ortasında yer alıyor.

AZRA DENİZ OKYAY

“Sulukule Mon Amour” ve “Küçük Kara Balıklar” üzere kısa sinemalarıyla tanınan, birinci uzun metraj sineması “Hayaletler” ile Venedik Sinema Festivali’nin Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’ne layık görülen, 57. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nden Ulusal Uzun Metraj Sinema Müsabakası En Yeterli Sinema ve En Düzgün Direktör Ödülü’nün de ortalarında olduğu 5 mükafatla dönen ve Varşova Sinema Festivali’nde FIPRESCI mükafatını kazanan yönetmen-senarist Azra Deniz Okyay da heyet üyeleri ortasında.

HARUN TEKİN

Türkiye’nin önde gelen rock kümelerinden mor ve ötesi ile 1995’ten bu yana sekiz stüdyo albümüne ve yüzlerce konsere imza atan, 2008 yılında Türkiye’yi Eurovision’da temsil eden, 2011-2013 yılları ortasında Bilgi Üniversitesi Müzik Kısmı’nda müzik müellifliği dersleri veren, kuruluşundan beri Socrates mecmuasının istişare heyetinde yer alan, Mart 2018 – Mart 2022 tarihleri ortasında iki periyot müzik meslek birliği MSG’nin lider yardımcılığını üstlenen, 2016’dan beri Babajim İstanbul Stüdyoları ile DasDas’ı yöneten iki farklı grupta yer alan müzisyen Harun Tekin heyet üyeleri ortasında yer aldı.

HAYDAR ERGÜLEN

16 şiir, 30’u aşkın düzyazı kitabına imza atan, şiir kitapları beş lisanda yayımlanan, Metin Altıok, Cemal Süreyya, Behçet Necatigil ve Altın Portakal Şiir Ödülleri’nin ortalarında olduğu ödüllere sahip, 2022 yılında tüm yapıtları Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’nde Onur Ödülü’ne layık görülen ve sinema yazılarını içeren “Sonradan Görme” isimli kitabı bulunan şair Haydar Ergülen de heyette yer alıyor.

NURGÜL YEŞİLÇAY

Beyazperdede “Anlat İstanbul”, “Eğreti Gelin”, “Adem’in Trenleri”, 2007 Cannes Sinema Şenliği En Düzgün Senaryo Ödüllü “Yaşamın Kıyısında”, “Vicdan”, “7 Kocalı Hürmüz”, “Çınar Ağacı”, “Aşk Kırmızı”, “Gece” üzere usta direktörlerin sinemalarında yer alan, televizyonda “İkinci Bahar” ve “Asmalı Konak” dizileri ile dikkat çeken, Altın Portakal, Altın Koza, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği ve Sinema Muharrirleri Derneği En Uygun Bayan Oyuncu mükafatları sahibi oyuncu Nurgül Yeşilçay heyet üyeleri ortasında yer aldı.

UĞUR İÇBAK

“Yol Ayrımı”, “Av Mevsimi”, “Hokkabaz”, “Hoşçakal Yarın”, “Eşkıya”, “İstanbul Kanatlarımın Altında” ve “İz” başta olmak üzere 17 uzun metraj sinemaya, son olarak “Erşan Kuneri” dizisi ile çok sayıda reklam ve klip çalışmasına imza atan, En Güzel Manzara Direktörlüğü kısmında iki Altın Portakal’ı, bir Sinema Müellifleri Derneği mükafatı bulunan, Mimar Sinan Üniversitesi’nde eğitmenlik yapan usta imaj direktörü Uğur İçbak, 10 sineması kıymetlendirecek heyet üyeleri ortasında yer aldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nin idari yöneticiliğini Cansel Tuncer, direktörlüğünü Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat direktörlüğünü Başak Emre, Antalya Sinema Forum yöneticiliğini ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.