Arjantin’de yeni İktisat Bakanı Silvina Batakis oldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Gabriela Cerruti, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Silvina Batakis’i yeni İktisat Bakanı olarak atadı.” sözünü kullandı.

Batakis’in ataması Cumhurbaşkanı Fernandez ile yardımcısı Cristina Kirchner ortasında Cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenen görüşmenin akabinde gerçekleştiği bildirildi.

Arjantin’in Rio Grande kentinde doğan Batakis, 1993’te Ulusal La Plata Üniversite’nden İktisat ve Kamu Maliyesi alanında yüksek lisansını tamamladı.

Ayrıca İngiltere’deki York Üniversitesi’nden Etraf İktisadı alanında da yüksek lisans derecesine sahip olan Batakis, akademik alanda Arturo Jauretche Ulusal Üniversitesi’nde Etraf İktisadı profesörü ve Ulusal Avellaneda Üniversitesi’nde ise Kamu Maliyesi alanında profesör olarak vazife yaptığı belirtildi.

GUZMAN’IN İSTİFASI

Guzman, Devlet Lider Yardımcısı Cristina Kirchner’in kendisine yönelik tenkitlerinin akabinde vazifesinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Hükumet içinde siyasi takviyeye sahip olmadığını belirten Guzman, “Arjantin’in izlemesi gereken yola dair vizyonuma duyduğum derin inanç ve itimatla, daha adil, daha özgür ve daha hâkim bir vatan için çalışmaya ve rol üstlenmeye devam edeceğim.” tabirini kullanmıştı.

Kirchner, 1 Temmuz’daki açıklamasında, Bakan Guzman’ın iktisat siyasetlerini eleştirerek, mevcut durumdan şad olmadığını belirtmişti.

Aralık 2019’dan beri vazife başında olan Guzman, Milletlerarası Para Fonu (IMF) ile Arjantin ortasında 28 Ocak’ta yapılan mutabakatın müzakerelerini yürütmüştü.

Hükumetin sol eğilimli ögeleri, çok fazla taviz içerdiği gerekçesiyle IMF ile yapılan muahedeyi ve Guzman’ı eleştiriyordu.