Ayakkabı, mont, maske, şişe…Porsuk Çayı’ndan üç çuval çöp çıktı

Eskişehir’in en değerli simgelerinden Porsuk Çayı’nda dalgıçların 10 metrelik alanda 20 dakika süren çalışmasıyla mont, çocuk ayakkabısı, cam şişe, ambalaj ve maskelerin de bulunduğu 3 çuval çöp çıkarıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ndeki su altı dünyası akvaryumunda misyonlu dalgıçlar, etraf kirliliğine dikkat çekmek maksadıyla Porsuk Çayı’nın kentin ortasından geçen 8 kilometrelik kısmında paklık çalışması yaptı.

Seyahat tekneleri ve gondolların bulunduğu iskeleden suya giren dalgıçlar, 10 metre çapındaki alanda taban denetimi yaparak çöp topladı. 20 dakikalık müddette Porsuk Çayı’ndan mont, çocuk ayakkabısı, cam şişe, ambalaj ve maskelerin de bulunduğu 3 çuval çöp çıkarıldı.

Hayvanat Bahçesi Müdürü Nurben Koptekin, “Porsuk Çayı zati Park Bahçeler Daire Başkanlığı’mız tarafından nizamlı olarak temizleniyor ancak kentimizdeki ağır turizm faaliyetlerinden ötürü kirlilik de bir yandan devam ediyor. Dalış takımımız bugün burada bir dalış planladı. 20 dakikalık bir dalış yaptılar. Sahiden önemli bir kirlilik çıktı. Açıkçası biz de şaşırdık. Bu kadar beklemiyorduk” dedi.

Dalış takımı sorumlusu Tugay Yılmaz ise Porsuk Çayı’na atılan çöplerin Sakarya Nehri’nden denize kadar ulaşabildiğini söyledi. (DHA)