Bağlantı Lideri Altun: ‘Üçlü muhtıranın üyelik üzere gösterilmesi gerçek değil’

İletişim Lideri Altun, Finlandiya’nın önde gelen gazetelerinden “Helsingin Sanomat”ın Madrid’deki NATO Önderler Doruğu’nda imzalanan üçlü muhtıraya ait sorularını yanıtladı.

Diplomasinin devletlerin çıkarlarının kesiştiği noktaları bulma yahut oluşturma sanatı olduğunu anlatan Altun, Madrid’de Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında bir muhtıra imzalandığını ve Türkiye’nin müzakere sürecinden istediğini aldığını söyledi.

Sürecin başından itibaren Türkiye’nin, NATO’nun genişlemesine dair kategorik bir itirazının olmadığını hatırlatan Altun, lakin Türkiye’nin NATO’ya girmek isteyen ülkelerden ittifakın paha ve gayelerini paylaştığına dair somut bir taahhüt beklediğini belirtti.

En değerli beklentilerinin PKK’nın yanı sıra bu terör örgütünün Suriye kolu olan YPG’nin ve Türkiye’de darbeye kalkışıp, 251 saf insanı katleden FETÖ’nün propaganda, eleman devşirme ve finansman faaliyetlerine pürüz olunması olduğunu vurgulayan Altun, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zira bu örgütlere verilen siyasi, maddi yahut askeri takviye, direkt doğruya Türk vatandaşlarının can ve mal güvenliğine tehdit oluşturmaktadır. Tıpkı vakitte tarihin en değerli askeri ittifakı olan NATO’ya üye olmak isteyen bu iki ülkenin, NATO’nun en büyük ikinci ordusuna sahip olan Türkiye’ye rastgele bir silah ambargosu uygulamasının kelam konusu olamayacağını açıkça söyledik. Sonuçta bir muhtıra imzalandığına nazaran Finlandiya ve İsveç’in terörle uğraş konusunda ne kadar önemli ve kararlı olduğumuzu tam manasıyla idrak ettiğini anlıyoruz.”

Altun, müzakerelerde ele alınan en çetin hususun ne olduğunu sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tabir ettiği üzere Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ilkesel ve bütünsel bir perspektiften yaklaştığını kaydetti.

“NATO ÜYELİĞİ BİR HAK DEĞİL AYRICALIK”

Finlandiya ve İsveç’in 70 yıldır modülü olunan NATO’ya katılmasının uygun olup olmayacağını değerlendirdiklerini anlatan Altun, Türkiye’nin beklentilerini bu ülkelerle açıkça paylaştığını aktardı.

Bu sürece farklı başka başlıklar olarak bakmadıklarına dikkati çeken Altun, “Örneğin terörle gayret konusunda adım atıldığı, lakin yaptırımların sürdüğü bir senaryoda rastgele bir taviz vermeyecektik. Birebir halde terör konusunda rastgele bir esneklik göstermemiz kelam konusu olamazdı. Bu açıdan müzakerelerde tüm bahisler eşit yüklü olarak ele alınmıştır.” dedi.

İletişim Lideri Altun, Türkiye’nin rastgele bir talebinden vazgeçip vazgeçmediğinin sorulması üzerine, “Hayır. Son derece yasal taleplerde bulunduk. Esasen bu taleplerin karşılanmadığı bir senaryoda Finlandiya ve İsveç’in üyelik taleplerinde ilerleme kaydedilmesi, direkt doğruya NATO’yu tehlikeye atabilirdi. Münasebetiyle rastgele bir taviz vermemiz kelam konusu olamazdı.” karşılığını verdi.

“Finlandiya, Türkiye’den NATO’ya iştirakini gecikmeden onaylamasını bekleyebilir mi?” sorusu üzerine Altun, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Madrid’de imzalanan üçlü muhtıranın üyelik olarak lanse edilmesi yanlışsız değil. Finlandiya ve İsveç’in yazılı taahhütlerini ne ölçüde yerine getirdiğini değerlendireceğiz. NATO üyeliği bir hak değil ayrıcalık. Bu ayrıcalığı elde etmek isteyen devletlerin kimi koşulları karşılaması gerekiyor. Bu kapsamda PKK’nın yanı sıra YPG ve FETÖ’nün metinde terör örgütü olarak tanınmış olması kıymetlidir. Artık bu iki ülkenin üzerine düşen sorumluluk, verdikleri kelamları tutmaktır.”

TERÖRİSTLERİN İADESİ

Altun, kendilerini Finlandiya halkına mağdur üzere tanıtan örgüt mensuplarının gerçek yüzlerini son birkaç ayda kuşkuya yer bırakmayacak biçimde gösterdiğini lisana getirdi.

Son olarak Helsinki’de PKK/YPG terör örgütü mensuplarının Finlandiyalılara saldırma manzaralarının ortaya çıktığını anımsatan Altun, “Bu insanların, Finlandiya’nın çıkarlarını önemsemediği, ülkenizin bedellerini paylaşmadığı ortadadır. Finlandiya makamları hem taahhütlerini yerine getirmek hem de vatandaşlarını bu tehditten korumak için gereken adımları atmalıdır.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin beklentilerini hem resmi görüşmelerde hem de kamuoyuna yapılan açıklamalarda açıkça ortaya koyduklarını, burada kıymetli olanın terörle uğraş konusunda gereken adımların atılması olduğunu vurgulayan Altun, “Bu adımların nasıl atılacağı Finlandiya hükümetinin sıkıntısıdır. Biz sonuca bakarız.” halinde konuştu.

Hem Finlandiya hem de İsveç’in yazılı olarak terör örgütü mensuplarının iadesiyle ilgili taahhütlerde bulunduğunu hatırlatan Altun, şunları kaydetti:

“Türkiye terör örgütü mensupları hakkında gerekli bilgileri iki ülkenin makamlarıyla paylaştı. Teröristlerin iadesi konusu elbette ilgili devletlerin samimiyeti açısından bir test olacaktır. Türkiye’de anayasal tertibi ortadan kaldırmaya çalışan, şiddet hareketlerine karışan, saf insanların can ve mal güvenliğini tehdit eden insanlara inançlı liman sağlamak aslında müttefiklik ruhuna karşıt olacaktır.”