Bakan Akar’dan Yunanistan’daki Türk okullarının faaliyetlerinin askıya alınması kararına reaksiyon: Karşılıksız bırakmadık, bırakmayacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı “Kayseri Toplu Açılış Merasimi ve Ankara-Yerköy-Kayseri Süratli Tren Çizgisi Temel Atma Töreni”nde yaptığı konuşmada, tesislerin ve yatırımların Türkiye’ye iyi olması temennisinde bulundu.

Tüm dünyada yaşanan ekonomik darboğaza karşın ihracatta, üretimde ve endüstride sürat kesmeden yatırımlarına devam eden Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya koyduğu eser siyasetiyle kıymetli kazanımlar elde ettiğini belirten Akar, siyasi, askeri ve ekonomik dengelerin tekrar inşa edildiği kritik bir devirde Türkiye’nin, Erdoğan liderliğinde memleketler arası bağlarda özne haline geldiğini, bölgesel gücünü pekiştirmenin yanı sıra global aktör olarak tesir ortaya koyduğunu vurguladı.

Gelişmeler karşısında ebediyen proaktif davranan Türkiye’nin, bölgesinde ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında istikrar sağlayan ve itimat veren bir ülke olmayı başardığını anlatan Akar, şöyle devam etti:

“Ülkemizin böylesine değerli misyon üstlendiği bu süreçte misyon ve sorumlulukları artan Ulusal Savunma Bakanlığı ve bünyesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgesel ve global güvenlik için yeni yaklaşım ve stratejilerle Cumhuriyet tarihinin en ağır ve en tesirli faaliyetlerini icra etmektedir. Bu kapsamda Mehmetçik ‘Hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, yurt içinde ve hudut ötesinde artan bir şiddetle ve taarruzi anlayışla, başta FETÖ, PKK, YPG, PYD ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı gayret etmekte, Kıbrıs dahil, denizlerimizdeki ve semalarımızda hak ve menfaatlerimizi azim ve kararlılıkla da korumaktadır.”

Yunanistan’daki Türk okullarının faaliyetlerinin askıya alınması

Tüm güzel niyetli yaklaşımlara karşın Yunan siyasalların provokatif hareketlerinin devam ettiğini vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

“Bunun en son örneği Yunanistan’daki Türk okullarının faaliyetlerinin askıya alınması kararıdır. Bunu şiddetle kınıyoruz. Türkiye olarak, Yunanistan’ın her türlü haksız, hukuksuz teşebbüsünü alanda ve masada bugüne kadar karşılıksız bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayacağız.

Bunlara ilaveten Türk Silahlı Kuvvetleri başta Azerbaycanlı kardeşlerimiz olmak üzere Libya’da dost ve kardeş müttefiklerimizin haklı davasına dayanak olmakta. Bölge ve dünya barışına da devamlı katkı sağlamaktadır. Emsal biçimde Rusya-Ukrayna ortasında yaşanan savaşın sonlandırılması ve tahıl krizinin tahlili için sarf etmekte olduğumuz samimi uğraşlar de tüm dünyanın takdirini toplamaktadır. Bu kapsamda dün İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri huzurunda imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatı, ülkemizin diplomatik alandaki aktifliğini en açık biçimde ortaya koymuştur. Bugün prestijiyle Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin iştirakiyle İstanbul’da bütün bu faaliyetleri yönetim edecek olan müşterek uyum merkezimiz de çalışmaya başlamıştır. Maalesef bu sabah Odessa’da bir patlama gerçekleşti. İki taraf ile de temas halindeyiz ve gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Türkiye olarak tüm sorunun tahlili için üzerimize düşen her türlü vazifesi bugüne kadar yerine getirdik, bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz. Üstlendiğimiz tüm vazifeleri muvaffakiyetle yerine getirebilmemizde takviyesi, sevgisi, itimadı ve duasını esirgemeyen asil milletimize hürmetlerimi sunuyorum.”

Akar, bugüne kadar Türkiye’nin önüne çıkarılan, içeride ve dışarıdaki tüm pürüzlerin, milletçe bir ve bir arada olarak, el ele, omuz omuza vererek aşıldığını lisana getirdi.