Bakan Soylu’dan muhalefete sert tenkit: Beni yargılayacaksın Apo’yu Selo’yu özgür bırakacaksın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AK Parti’nin Yüz Yüze 100 Gün Projesi çerçevesinde Silivri’de partililerle bir ortaya geldi. Bakan Soylu’ya AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Kabaktepe eşlik etti. Programda konuşan Bakan Soylu İstanbul’a yapılan yatırımları hatırlatarak ,”İstanbul Havalimanı olmasaydı, yalnızca Atatürk Havalimanı İstanbul’un muhtaçlığını giderebilir miydi. Yenibosna’dan Küçükçekmece’ye, Bakırköy’den Florya’ya kadar İstanbul trafiği ne olurdu. Şu anda olmuş olduğunu düşünün. İstanbul Havalimanı o tarafta değil bu tarafta olduğunu düşünün. Saatlerce hem ekonomik kayıp, hem vakit kaybı, hudut gerilimle birlikte İstanbul farklı bir tablo ile karşı karşıya olurdu. Ya Avrasya, Marmaray, 3. Boğaz Köprüsü olmasaydı. Artık iktisadın daima büyüdüğü, ihracatın daima arttığı, tarım üretim ölçüsünün arttığı periyot içerisinde, dünyanın besin krizinde debelendiği periyodu içinde şayet bu kentleri birbirine bağlayan yollar olmamış olsaydı ne olurdu. İstanbul yaşanmaz bir kent haline gelirdi” tabirlerini kullandı.

‘ADNAN MENDERESİ SİZ ASTINIZ’

Konuşmasında muhalefet milletvekillerinin “Yargılanacaksınız” kelamlarına atıfta bulunan Bakan Soylu, “Niye yargılanacağız. Yargıladınız esasen Adnan Menderes’i siz astınız. Adnan Menderes’i CHP takımları ve İnönü’nün kendisi astırmıştır. Ona o darbeyi yapanların hiçbir vakit gücü yetmez. Amerika ile Avrupa ile ortak bir formda astırdılar. Tamam kardeşim beni yargılayacaksın kimi hür bırakacaksın. Apo’yu özgür bırakacaksın, Selo’yu özgür bırakacaksın. Beni yargılayacaksın ne yapacaksın İHA ile SİHA’ları kullanmayacaksın, etrafındaki coğrafyaya sessiz kalacaksın. Türkiye’nin bugüne kadar ne büyük kalkınma atağı varsa hepsini geri alıp Türikye’yi geçmişe mahkum, Amerikan lideri ayak ayak üstüne atarken benim başbakanımın yanında o fotoğrafının durduğu tablo ile karşı karşıya bırakacaksın. Yargılayacaksın da PKK’yı, KCK’yı, PYD’yi hem etrafımızdaki coğrafyaya, hem de Türkiye’ye hakim etmeye çalışacaksın.

Yargılayacaksın da büyükelçilerin talimat verdiği talimatları birebir yerine getireceksin. Temel yapmak istedikleri bu Türkiye nasıl bu kadar büyür, nasıl bu kadar üretim yapabilir. Bu Türkiye nasıl Doğu Akdeniz’e gelir. Biz onay vermeden Doğu Akdeniz’de nasıl kendi haklarını arayabilir. Türkiye kim ki bizim yıllarca baskı koyarak Ayasofya’yı ibadete buluşturmadığımız hali ortadan kaldırır ve Ayasofya’yı ibadete açabilir.

Kim bu Türkiye. Elbette bizi yargılamak isteyenler 21 yıldır Türkiye’yi iktidara taşıyan bu anlayışı yargılamak istiyorlar. Bizi yargılamak isteyenler etrafımızdaki coğrafyada süklüm püklüm bir Türkiye istedikleri için bunu sağlamak istiyorlar.
Esas yapmak istedikleri ’getirtip şu besin krizini çözer misin diye’ yalvardıkları Türkiye’yi mahkum bir Türkiye haline getirmek istiyorlar” halinde konuştu.