Buğday Stokları Eridi Açlık Kapıda Pandemiden Daha Berbat Sara Menker Alarm Verdi

Tarım tahlil firması Gro Intelligence CEO’su Sara Menker kara haberi açlık krizi ile karşı karşıyayız diye duyurdu. Dünyanın toplam 10 haftalık buğdayı kaldığını açıklayan Menker yaşanacakların küçümsenmemesi gerektiğini belirterek dünya ülkelerini işbirliğine çağırdı.

DÜNYA ÇİFTÇİSİ EKMİYOR

2008 finansal krizinden sonra dünya genelinde bu türlü bir krizin ilkkez yaşandığını açıklayan Menker yaşanan ekim maliyetlerinin artmasının buğday üreticisini olumsuz etkilediğini belirtti. Tüm bu ıstıraba yaşanan global kuraklığın tuz biber ektiğini söyledi. Yükselen gübre fiyatlarının da ekimi olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar dünya çapında tedbir alınması ve ülkelerin birbirleri ile dayanışma içinde olması gerektiğini belirtti.

PETROL SAVAŞLARININ YERİNİ BUĞDAY SAVAŞI MI ALACAK?

UBüyüyen açlık tehdisi yavaş yavaş dünyayı sarıyor. Besin CEO’su Sara Menker yaşanan besin krizinin bir kuşağı yakından etkileyeceği ve uzun süreceğini söyledi.

THE ECONOMIST KAPAĞINDA BUĞDAY BAŞAKLARINI KURU BAŞ OLARAK ÇİZDİ

The Economist mecmuası son sayısında buğday krizine dikkat çekmek için buğday başaklarını kuru baş olarak çizdi. Mecmua daha evvel de pandemi de bu türlü bir kapak yapmıştı.
Ukrayna Rusya ortasındaki savaşın besin krizini tetiklediğini açıklayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterresi yaşananların tarım eserlerinin fiyatını arttıracağını söyledi. Guterresi savaşın devam etmesi durumunda global besin krizinin yaşanacağı ikazını yaptı.

KALİTELİ TOHUMLAR İÇİN MELEZLEME ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğüne bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü, dünya genelinde yaşanan besin krizinden Türkiye’nin daha az etkilenmesi için arpa ve buğday ıslah çalışmaları yaptıklarını duyurdu. Enstitü daha sağlıklı tohum elde etmek için melezleme süreçlerinin yapıldığını ve çalışmalardan olumlu sonuçlar aldıklarını açıkladı.

MELEZLEME ÇALIŞMALARI 1960’LARDA YAPILMAYA BAŞLANDI

Ziraat mühendisi Dr. Namık Ergün, Türkiye’de tohum ıslah çalışmalarının çok uzun müddettir yapıldığını söyledi. Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde üretilen sağlıklı tohumlar yurt geneline dağıtılıyor. Tohum melezleme süreci 12 yıl sürerken artık gelişen teknoloji ile mühletin 6 yıla kadar düştüğünü söyleyen Namık Ergün, ıslah çalışmaları ile verimliliği arttırmayı hedeflediklerini, bu güne kadar 84 tane buğday ve arpa çeşidi elde ettiklerini söyledi.