Çebi daha ne yapsın

Lemi Çelik

İrtibat Bilgileri

Beşiktaş’ta çok kıymetli değişim ve gelişim var.

1- Lider Çebi, tüm sorumluluğu üzerine alarak kusursuz performans ortaya koyuyor. Elindeki maliyeti yüksek oyuncularla vedalaşıp yerlerine daha genç, performans olarak daha fazla şey vaat eden, gelecekte satıp para kazandırabilecek futbolcular transfer edildi. Bu çok gerçek bir stratejik planlama. Hem kadro maliyeti düştü hem de ekibin performansını artıracak ataklar yapıldı.

2- Valerien Ismael, Avrupa futboluna hâkim bir isim. Oluşturduğu takımla daha çok koşan daha çok çaba eden, ekip oyununa uyumlu bir takım yaratmakta. Kazanan bir grup yaratmak istiyor. Lakin burada kıymetli soru şu: Yaratıcı oyuncuları ekibi sonuca taşıyabilecek mi? Yani; 9 ve 10 numarası en az 15 golün üzerinde atmalı, attırmalı…

3- Cenk Tosun’un performansını uzun müddettir oynamadığı için bilemiyoruz. Muleka kontratak özelliğe sahip bir forvet. Boş alan bulduğu vakit çok başarılı oluyor. Teğe birde adam eksiltiyor, asist yapıyor; âlâ bir transfer. Weghorst ise pivot santrfor üzere oynamakta. Oyun sete dönüştüğünde kanat akınlarında topla buluşturulursa gol oranı çok yüksek; kesinlikle beslenmesi gerekiyor.

4- Beşiktaş atak sınırını güçlendirdi lakin Talisca üzere bir oyuncu gereksinimini gideremedi. Talisca değilse de onun stilinde 10 gol ve üzeri atacak bir oyun kurucu bulunabilirse çok tezli olur Beşiktaş. Rıdvan’ın kalması büyük kar. Gedson da çok kıymetli transfer. Beşiktaş’ın orta alanda rakiplerine sağlayacağı üstünlük belirleyici olacak.


Lemi Çelik