Ceza tahminen ancak tutuklama beklemiyordum

Seyahat davasında 18 yıl mahpus cezası alan, Almanya’dan duruşma için Türkiye’ye gelmesine karşın kaçma kuşkusuyla tutuklanan Çiğdem Mater Utku, SÖZCÜ’nün sorularını yanıtladı. 

Sinemacı, üretimci, gazeteci Çiğdem Mater, çekmediği bir sinema yüzünden suçlanmıştı. Seyahat tutuklularından Mücella Yapan ile birlikte kalan Mater, “2020 yılındaki beraatimizin akabinde hem siyasi iktidarın yansılarını, hem de savcının ısrarını düşünürsek bir ceza bekliyordum fakat tutuklama beklemiyordum. Hele ki yurt dışı çıkış yasağına karşın Almanya’dan dönmüş ve pasaportumu İstanbul Havalimanı’nda polise teslim etmişken ‘kaçma şüphesi’ ile tutuklanmam hiç mantıklı değil elbette. Cezaevine gittikten sonraki sabah eşyalarımız gelene kadar yaşadığımız durum pek kolay değildi” dedi.

MÜCELLA’NIN DİZİLERİ…

Avukatların kendilerini hiç yalnız bırakmadığın ve bilhassa onlara teşekkür ettiğini söyleyen Mater, cezaevi günlerini şöyle anlattı: “Günümüz çoğunlukla avukat görüş alanında avukat ve milletvekili görüşleri ile geçiyor. Günde üç saat havalandırma hakkımız var.  37×7 adımlık bir avluda geçiriyoruz bu vakti. Cezaevinin kötü olmayan bir kütüphanesi var. Kitap meselemiz yok. Hatta sırada bekleyen çok kitap var. Birinci haftanın sonundan itibaren mektup almaya başladık. Natürel önemli bir mektup mesaimiz oluyor. Paklık, yemek derken gün geçiyor…” Mater, televizyonda ekseriyetle haber kanallarını takip ettiklerini söylerken, gündüzleri de rast gelirlerse yemek ve bayan programlarını izlediklerini  ettiklerini yazdı: “Gündüzleri yakalarsak yemek ve bayan programlarına takılıp dehşete kapılıyoruz. Akşamları Mücella’nın dışardayken de takip ettiği dizileri mecburen izliyorum, biraz sıkıntı alışılmış :).”

BİZ ÇOK GÜZELİZ ZİRA ÇOK HAKLIYIZ

UYGUN dileklerini ileten, mektup yazan herkese teşekkür eden Mater’in son iletisi ise şu oldu: “Hepsini duyuyor, görüyoruz. Bu problem 8 kişinin sorunu değil, bunun geniş kitlelerce görülmesi çok değerli. Çok önemli bir hukuk ve adalet sıkıntısı bu ve her an herkesin başına gibisi gelebilir. Buradaki halimizin  çok merak edildiğini biliyorum. Kısaca biz çok uygunuz, zira çok haklıyız.”