CHP’de dipteki tartışma: Hatay’da aday mı bulunamadı… Yoksa bu bir yalan mı

CHP’nin, 6 Şubat depremlerinin yıktığı Hatay’da yeniden Lütfü Savaş’ı aday göstermesi ise Hatay halkı olmak üzere büyük tepki çekti. Tepkilerin ardından CHP’den gelen ilk açıklamada Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Lütfü Savaş’a sahip çıktı. Açıklama, CHP’nin geri adım atmayacağı şeklinde yorumlandı.

CHP tabanında ise Lütfü Savaş tartışmaları sürüyor. Gazeteci Ozan Gündoğdu Lütfü Savaş’ın adaylığıyla ilgili bir sosyal medya paylaşımında şöyle yazdı:
“Sadece Hatay’a bakarak, yeni bir vizyon, yeni bir iletişim kurma fırsatı oracıkta duruyordu. Fakat belli ki Akşener’in deyimiyle “CHP Sistemi’nde” yeni bir vizyonun hayali bile kurulmuyor. Değişim bu mu? Hatay’daki belediye başkanı değişmeyecek mi? Kendisi çok mu başarılıydı?”

Gündoğdu, paylaşımını alıntılayarak konuyu tartışmayı sürdürdü:

“Neden Lütfü Savaş? Öğrendiğim ve anladığım kadarıyla
1- CHP Hatay’da kazanma iddiasını tümüyle kaybetmiş. Partide kimse de Hatay’ı ben daha iyi yönetirim iddiasına sahip çıkamamış. Öyle ya, Hatay bir Kadıköy, bir Çankaya değil… Bu kurumsal bir çöküştür.
2- Daha fenası Lütfü Savaş’ın adaylığını savunanlar içinde ona muhalif olanlar da var. Akılları sıra Hatay’daki hezimetten Lütfü Savaş’ı sorumlu tutup ondan kurtulacaklar. Akılları sıra bu adaylığın CHP’ye değil, sadece Lütfü Savaş’a zarar vereceğini zannediyorlar. Bu da siyaseten çok büyük akılsızlıktır.”

Gazeteci Çağdaş Bayraktar ise Ozan Gündoğdu’nun CHP içerisinde Hatay’ı yönetmeye kimsenin talip olmadığı şeklindeki iddiasını şöyle yanıtladı:
“Partide kimse de Hatay’ı ben daha iyi yönetirim iddiasına sahip çıkamamış.” Bu kısım doğru değil çünkü bu iddiayı sahip çıkan iki aday adayı vardı. Bunu iletmesi gereken yerlere ilettiler. Hatta bazı kilit kişiler de bu kişileri destekledi. Ama belirtilen diğer iddiaların maalesef bazı kişilerde karşılığı var. Acı ama gerçek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir