CHP’li Sevda Erdan Kılıç, İzmir’de yıkım kararı alınan başarılı okulun yerini gündeme getirdi: ‘Cengiz İnşaat’a mı peşkeş çekilecek?’

İzmir’de muvaffakiyet düzeyi en yüksek okullar ortasında yer alan Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi’ne ait yıkım kararı ve 13,5 dönümlük bahçesinin Cengiz İnşaat’a verileceği argümanları TBMM gündemine taşınacak. Hususla ilgili olarak yarın soru önergesi vereceğini belirten CHP İzmir Milletvekili Kılıç, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın “depreme dayanıksız olduğu” gerekçesiyle yıkım kararı aldığı ve 1 ay içerisinde boşaltılması kararı verdiği okulla ilgili “Alelacele, yangından mal kaçırırcasına bu kararın verilmesinde, sanki çok pahalı bir bölgede bulunan okulun 13 bin 500 metrekare bahçe alanına sahip olmasının bir tesiri olmuş mudur?” diye sordu.

Sevda Erdan Kılıç’ın hususla ilgili açıklaması şöyle:

“Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi zelzelede rastgele bir ziyan görmemiştir, yapılan incelemelerde ‘eğitime devam edebileceği kararı’ çıkmıştır, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından da kısa mühlet evvel boyanmıştır. Şayet yıkılma kararı alındıysa neden kısa bir müddet evvel boyanmıştır? Artık yıkılacak okulun boyanması için harcanan para kamu ziyanı değil midir? Bunu kim karşılayacaktır? Denize çok yakın, pahalı bir arazi üzerinde bulunan Atakent Anadolu Lisesi’nin 13.500 metrekare bahçe alanı bulunmaktadır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için 300’e yakın yeni öğrencinin kayıt olduğu ve yanında inşaat materyal firmasının bulunduğu bir okul hakkında çarçabuk bu kararın verilmesi aklımıza değişik sorular ve kuşkular getirmiştir! Sanki okulun 3 bin 500 metrekare alanına yeni okul yapılıp kalan 10 bin metrekare yeri da yandaş firmalara, 5’li çeteden Cengiz İnşaat’a peşkeş mi çekilecektir? Okulun yanında bulunan kelam konusu inşaat materyal firmasının okul yeri ile ilgisi nedir? Cengiz İnşaat ile bir bağlantıları, akrabalıkları var mıdır? Bu sorulara başta Ulusal Eğitim Bakanlığı ve İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü olmak üzere AKP iktidarının karşılık vermesi gerekmektedir. Atakent Anadolu Lisesi, İzmir ve Karşıyaka’nın en başarılı öğrencilerini yetiştiren okullarındandır. Öğrencileri Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Ege, Hacettepe üzere beğenilen üniversitelere yerleşmektedir. Atakent Anadolu Lisesi çağdaş, demokrat, cumhuriyetçi gençler yetiştirmektedir. Okul bilerek ve isteyerek 10 yıldır sahipsiz bırakılmıştır. Zira, en başarılı okullar yok edilmek istenmektedir. Her kentteki başarılı liseler ya yıkılıyor ya taşınıyor ya da ismi değiştiriliyor. Bu türlü yapılarak bu okullardaki başarılı öğrencilerin, kontenjanları bir türlü dolmayan ve fahiş fiyatlar isteyen özel okullara yönlendirilmesi istenmektedir.”

“ÖĞRENCİLERİN BAŞLARINA BİR ŞEY GELSE SORUMLUSU KİM OLACAK”

64 öğretmen, 1083 öğrenci ve 25 dersliğe sahip Atakent Anadolu Lisesi’nin Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’ne taşınmasının planlandığını vurgulayan Kılıç, “Süleyman Demirel Lisesi öğrencileri sabahçı, Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi öğrencileri ise öğlenci biçimde okula gidecek, akşam 20.00’ye kadar dersler devam edecek. Akşam 8’de karanlıkta eğitim mi olur? Öğrencilerin can güvenliği akşam 8’de nasıl sağlanacak. Başlarına bir şey gelse bunun sorumlusu kim olacak?” dedi.

Milletvekili Kılıç, velilerin taşınmanın hemen durdurulması için İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’den randevu talep ettiklerini belirterek şu yazılı açıklamayı yaptı:

“DEĞERLİ YERİNİ CENGİZ İNŞAAT’A PEŞKEŞ ÇEKMEK İSTİYOR”

“İnternet sitesinde okulun vizyonu için; ‘(hedefimiz) toplumsal, kültürel ve bilimsel birikimiyle geleceği şekillendirebilecek jenerasyonlar yetiştirmek’ misyonu için de ‘(görevimiz) Atatürkçü, kültürel kıymetlerine bağlı, bilgiyi bilince dönüştürebilen, özgür, çağdaş ve yaratıcı bireyler yetiştirmek için varız’ deniliyor. Okullarda artık bilimin ismini bile duymak istemeyen, eğitimi tarikat ve cemaatlere bırakan, özgürlükten, çağdaşlıktan, yaratıcılıktan uzak, Atatürkçü yerine AKP’ci, reisci öğrenciler ve jenerasyonlar yetiştirmek isteyen AKP iktidarı sanki bu vizyon ve misyondan mı rahatsız oldu da okulu rant hedefli olarak kapatarak kıymetli toprağını Cengiz İnşaat’a peşkeş çekmek istiyor?

Eğitim üzerinden sağlanmaya çalışılan rant ülkemize yapılmış en büyük ihanetlerden biridir. İnşaat, madencilik, güç, turizm, makine, havacılık derken okul yağmalamaya kadar işi götüren Cengiz ne vakit doyacak? Düşman, ülkemizi istila ettiğinde bile Mehmet Cengiz’in yağmaladığı kadar yağmalamadı bu ülkeyi. Eğitimde yaşadığımız meseleler dağ üzere önümüzde dururken, ulusal eğitimin gücünü bu üzere işlere harcaması akıl alır üzere değil. Liselere Giriş İmtihanı sonuçlarıyla gördük ki eğitim iflas etmiş. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlerimizin ekonomik ve özlük hak kazanımları büyük bir sorun haline dönüşmüş. Özel okul öğretmenlerinin, atanmayan öğretmenlerin birçok sorunu ortada dururken okulların isimleriyle, binalarıyla uğraşan bir bakanlığın eğitime katacağı hiçbir şey olamaz. Bakanlığı uyarıyorum; eğitime ticaret gözüyle bakanlar bu ülkenin geleceğini üç kuruşa satmaktadır. Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi toprağını peşkeş çekmek, geleceğimizi peşkeş çekmektir! Bunu bilsinler ve ona nazaran davransınlar.”

ERDOĞAN ÖDÜLLENDİRMİŞTİ

Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi öğrencilerinden Çağan Koska’nın yapay zeka ile ilgili projesi ile TÜBİTAK müsabakasında birinci olduğunu ve geçen 2 Haziran’da da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildiğini anlatan Kılıç, “Acaba Cumhurbaşkanının, öğrencisine birincilik mükafatı verdiği başarılı bu okulun yıkılacak olmasından haberi var mıdır? Şayet yoksa bizim bu açıklamamızla kesinlikle haberi olacaktır. Şayet haberi var ve okulun yıkılmasına seyirci kalıyorsa da başarılı öğrencisine plaket verdiği okulun yıkılması ve yerinin yandaş şirketlere peşkeş çekilecek olmasını nasıl yorumladığını doğrusu merak ediyorum” dedi.