Çok fazla hareketsiz olduğunuzu gösteren 10 işaret

Hareket etmek bedenin korunmasına yardımcı olur. Sistemli fizikî aktivite yaparsanız beden daha güçlü olur, daha fazla kas gücünüz olur ve kemik sıhhatiniz daha âlâ olur.

Aktif olarak hareket etmek yalnızca fizikî yararlar sağlamaz, günlük fizikî aktivite anksiyete ve depresyon durumlarını da azaltabilir. Spor yapmak uzun vadede bedeniniz için yararlıdır, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, kanser, tip 2 diyabet ve osteoporoz üzere belirli hastalıklara yakalanma riski ile çok kilo ve obezite riskini azaltır.

Günde en az 30 dakika egzesiz yapın

Günde en az 30 dakika fizikî aktivite yapılması önerilir. Bu, kesinlikle bir spor salonuna gitmeniz manasına gelmez. Daha fazla hareket etmek için her fırsatı değerlendirin. Asansör yerine merdivenleri tercih edin, otomobil kullanmak yerine yürüyün yahut bisiklete binin, hatta seyahatinizin geri kalanını yürüyerek bitirmek için toplu taşımadan bir durak evvel inin ve tıpkı vakitte her gün yürüyün.

Tabii ki, seçtiğiniz rastgele bir sporu da yapabilirsiniz. Sıhhatinize daha fazla yarar sağlamak için haftada iki kere kas güçlendirme, esneklik ve istikrar antrenmanları yapılması önerilir.

Hareketsiz olduğunuzu gösteren 10 işaret

Hareketsiz olmak, gün içinde çok uzun mühlet oturmak yahut uzanmak manasına gelir. İdman yapsanız bile, uzun mühlet hareketsiz kalmanız sıhhatiniz için uygun değildir.

İşte çok fazla hareketsiz olduğunuzu gösteren 10 işaret:

Eklem sertliği

Ağrılı ve hareket etmesi güç olan eklemler çopu durumda artrit yahut otoimmün hastalık üzere iltihaplı hastalıkların bir belirtisidir. Lakin, gereğince kullanmadığınızda da eklemler sertleşebilir. Sıkışıp size acı vermemesi için onları sistemli olarak çalıştırın.

Hareketsizlik sırtınızı destekleyen kasları da zayıflatır. Bu kasları güçlendirmek için günlük hareketler yapmak koşuldur.

Kötü bir ruh hali

Hareketsizlik yalnızca fizikî sıhhatinize ziyan vermez. Ayrıyeten anksiyete ve depresyon hislerini da tetikleyebilir. Yürümek, bisiklete binmek, yüzmek yahut koşmak üzere kardiyo idmanları ruh halinizi artıracak ve dengeleyecek ve hatta özgüveninizi artıracaktır.

Kabızlık

Nefessiz kalmak

Kaslar kullanmadığınız vakit zayıflar, bilhassa nefes aldığınızda ciğerlerinizin içeri ve dışarı hareket etmesine yardımcı olan kaslar bu durumdan etkilenir. Onları tertipli olarak çalıştırmazsanız güçlerini kaybederler. Yani ne kadar az fizikî aktivite yaparsanız o kadar nefessiz kalırsınız. Ve kolay günlük işler sırasında bile nefes darlığı çekebilirsiniz.

Tansiyon yükselmesi

Hareketsiz bir hayat üslubu kalp hastalığı riskini artırır. Bunun nedeni, koroner kalp hastalığı ve kalp krizi üzere kalp meseleleri için kıymetli bir risk faktörü olan yüksek tansiyon riskinin daha yüksek olmasıdır.

Enerji eksikliği

Çoğu vakit uyuşuk ve yorgun mu hissediyorsunuz? İdman yapmak dokularınıza oksijen ve besin getirir. Vaktinizin birçoklarını oturarak geçirirseniz, dokularınız çalışmaya devam etmek için gereksinim duydukları kâfi ölçüde yakıtı alamazlar.

Metabolizma yavaşlığı

Hızlı metabolizmaya sahip bireylerin daha fazla hareket etmesi gerekir. Ne kadar etkin olursanız, her hareket ettiğinizde o kadar fazla kalori yakarsınız. Bu yüzden etkin olmak için daha fazla beklemeyin.

Uyku sorunları

Gece uyuyamamaktan şikayetçiyseniz, gün içinde kalkın ve hareket edin. Nizamlı idman yaptığınızda daha süratli uykuya dalarsınız ve uykuya daldığınızda daha sağlıklı uyursunuz.

Unutkanlık

Düzenli idman bedeninizin büyüme ve tamir içn gerekli daha fazla kimyasal üretmesini sağlar. Beyninizdeki damarları uyarırlar. Beyne ne kadar çok kan girerse, o kadar çok düşünebilir, hatırlayabilir ve karar verebilirsiniz.

Sık sık hasta olmak

Araştırmalar, orta seviyede fizikî aktiviteyi ne kadar çok uygularsanız, soğuk algınlığı yahut öbür mikroplara yakalanma ihtimalinizin o kadar düşük olduğunu gösteriyor. Nizamlı antrenman yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.