Doğalgaza Vana Kapattıracak Zam! Doğalgaza 2 Ayda İkinci Zam! Toplam Yüzde 65 Oldu

Dün Güç Piyasası Düzenleme Kurumu, ticarethanelerin elektrik tarifesine yüzde 86 sanayicilerinkine ise yüzde 71 artırım geleceğini duyurmuştu. Bu artırım haberinin üzerinden 24 saat geçmeden BOTAŞ tarafından konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatlarına yüzde 30 artırım geldiği duyuruldu.

DOĞALGAZA 2 AYDA İKİNCİ ARTIRIM

Boru Çizgileri ile Petrol Taşıma AŞ 1 Nisan’da doğalgaza yüzde 35 artırım yapıldığını duyurmuştu. Bu artırımdan sonra Mayıs ayında doğalgaz fiyatlarına artırım gelmedi. BOTAŞ dün gece yarısı resmi sitesinde Haziran ayı prestiji ile doğalgaz kullanım tarifesini yayınladı. Yayınlanan fiyat tarifesine nazaran konutlarda kullanılan doğal gaza fiyatına yüzde 30 artırım yapıldı. Artırımlı faturalar Haziran ayının sonu ile Temmuz ayının başında gelecek.

ARTIRIMLI DOĞALGAZ FİYATLARI NE KADAR?

Mayıs ayında konutlara uygulanan doğalgaz fiyat tarifesinde bin metreküp doğalgaz 2 bin 511 liraydı. Tekrar Mayıs ayında endüstride kullanılan doğalgazın bin metreküpünün fiyatı 9 bin 450 liraydı. Doğal gazdan elektrik üreten santrallerin kullandığı bin metreküp doğal gazın fiyatı ise kalarak 10 bin 750 liraydı.

Haziran ayında gelen yüzde 30’luk artırım ile konutlarda kullanılan doğalgazın bin metreküpü için vatandaşın cebinden 3 bin 264 lira, sanayi tesislerinde kullanılan doğalgazın ise bin metreküpü 10 bin 416 lira oldu.

NİSAN AYINDA DOĞALGAZA YÜZDE 35 İLE YÜZDE 50 ORTASINDA ARTIRIM GELMİŞTİ

1 Nisan’da Boru Sınırları ile Petrol Taşıma AŞ, konutlarda kullandığımız doğalgaza yüzde 35, elektrik santrallerinde elektrik üretimi için kullanılan doğalgaza yüzde 44,30, endüstride kullanılan doğalgaza yüzde 50 artış yapıldığını duyurmuştu. 1Haziran doğalgaz artırımı ile son 2 ayda meskenlerdeki doğalgaz fiyatlarına toplamda yüzde 65 santrallerde kullanılan doğalgaza yüzde 74 endüstride kullanılan doğalgaza da yüzde 80 artırım yapılmış oldu.

BUGÜN ELEKTRİĞE DE ARTIRIM GELDİ

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) son ve yeşil tarife tabloları bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Sonuncu ve yeşil tarife tablolarına nazaran meskenlerde kullanılan elektrik fiyatlarına yüzde 15, ticarethanelerde kullanılan elektrik fiyatlarına ise yüzde 25 artırım geldi.

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu’nun artırımlı elektrik fiyatı tarifesine nazaran konut abonelerinin kullandığı elektrik tarifesinde elektriğin kilovatsaati 129 lira 0639 kuruş olurken yüksek kademede yer alanların elektrik tarifesindeki elektriğin kilovatsaati 192 lira 7977 kuruş oldu.