Donanmanın ‘kutup yıldızı’ Tuğamiral Cem Aziz Çakmak anıldı

Balyoz kumpası ile tutsak edilen ve cezaevinde akciğer kanserine yakalanan kumpas şehidi Tuğamiral Çakmak, Karacaahmet Mezarlığı’ndaki gömütünün önünde yaşama veda edişinin 7. yılında ailesi, dostları ve silah arkadaşlarının katıldığı merasimle anıldı. 

Etkinlikte kelam alan, Çakmak’ın devresi emekli Deniz Kurmay Albay Bülent Kul, “Vatan ve vazife severliği bir Bahriye geleneği olarak benimsemiş olan Cem Aziz Çakmak, Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de ulusal çıkarları ilgilendiren birçok harekat ve tatbikatının planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak büyük hizmetlerde bulunmuştur” dedi. 

“Sen savunmanda mahkeme heyetine ‘sizler de bu koltuklara oturacaksınız’ demiştin” diyerek eşine seslenen Sevgi Çakmak, “O koltuklara oturdular. Keşke görebilseydin. Sana kelam olsun ki asla unutmayacağız, asla affetmeyeceğiz, asla barışmayacağız, ruhun şad olsun canımın yarısı” tabirlerini kullandı. 

“ÖLÜRSE CİLTLER ÖLÜR”

“Yedi yıl geçti lakin Amiral Çakmak hala bütün dostluğu ve sevecenliğiyle, direnciyle anılarımızın en hoş yerlerinde bizimle beraber” diyen Kumpas-Der Lideri Ahmet Tatar, hislerini “Hala yeni bir Fetullahçı iftirası ile palavrası ile karşılaştığımda kendimi onunlar konuşuyor buluyorum. Ne der, ne düşünür sanki diyerek irkildiğim oluyor ve inancımı tazeliyorum “Ölürse cilt ölür, canlar ölesi değil” Ruhun huzur içinde olsun Cem Paşam” Kelamlarıyla söz etti. 

“YURTSEVERLER BEDEL ÖDEMEYE DEVAM EDİYOR”

Amiral Çakmak’ın silah ve Silivri’den koğuş arkadaşı Emekli Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar ise yakın arkadaşının vefat yıldönümünde şunları söyledi:

“Cem, senin yokluğuna alışılmıyor. Sen engin bilgi ve becerin, kültürün, sağduyun, öngörün ve içten duygusallığınla gerek mesleksel olarak gerekse emniyetli bir dost olarak o denli bir boşluk bıraktın ki bunu doldurmak mümkün olmuyor. Maalesef bütün bu özelliklerin nedeniyle meslek hayatın boyunca daima amaç alındın ve daima bedel ödemek zorunda kaldın. Bu hoş ülkeye, ailesine ve milletine çok daha fazla katkıda bulunabilecekken son yıllarını çok sevdiğin mesleğinden ve ailenden uzak mahpuslarda geçirdin. 

Ne yazık ki ülkemizde bedel ödeyen yurtsever aydınlar kervanına katıldın ve bizleri çok erken terk ettin. Seni tanımış olduğumuz, seninle birlikte misyon yapmış olduğumuz, birebir üniformayı giydiğimiz, birebir kıymetleri paylaştığımız, tıpkı yolda çaba verdiğimiz için gurur duyuyoruz. Senden sonra çok şeyler yaşandı, FETÖ’cü hainler cezalarını çekmeye devam ediyor. Mahkemedeki savunmanda lisana getirdiğin üzere o yargıçlar bizim oturduğumuz sanık sandalyelerine oturdular fakat uğraş bitmedi, bir kısım yurtseverler hala bedel ödemeye devam ediyor. Ülkemizin aydınlık günlere kavuşacağı ümidimizi yitirmeden seni kalbimizde yaşatmaya, seni unutturmamaya devam edeceğiz pahalı Amiralim.”

KİMDİR?

19 Nisan 1963 Gölcük doğumlu Cem Aziz Çakmak, Deniz Harp Okulundan 1983’te mezun oldu. Tuğamiral rütbesiyle Güney Küme Saha Kumandanı olduğu sırada Balyoz kumpasıyla 23 Şubat 2010’da gözaltına alınarak tutuklanan Tuğamiral Çakmak, 38 sonra özgür bırakıldı, 11 Şubat 2011’de tekrar tutuklanarak Hasdal Askerî Cezavine gönderildi. 

Sonrasında Silivri Cezaevine nakledilen Çakmak, mahpusta akciğer kanseri oldu ve tedavi görmeye başladı. 1 Şubat 2014’te infazının sıhhat problemleri sebebiyle ertelenmesine karar verildi. 31 Mart 2015’te beraat etti. 3 Temmuz 2015’te ömrünü yitirdi. Hayatını yitirdiğinde 52 yaşındaydı. 

NE DEMİŞTİ?

Çakmak, savunmasında “Hiçbir ülke bizim hakkımızda ‘bizim çocuklar başardı’ diyemeyeceği için buradayız. Atatürkçü kimliğimiz, karada terörle gayret ettiğimiz, denizde global güçlerin oyunlarını bozduğumuz için buradayız. Hainlik ve ihanetin odağı olan ve dış mihraklara uşaklık eden onursuzlara sesleniyorum. Bu salondaki koltuklara oturacaksınız ve vatana ihanetten yargılanacaksınız. Bundan kaçışınız asla mümkün değil” demiş, kanser tedavisi gördüğü sırada da “Ey Ahmet Altan, GATA’daki hasta yatağımdan sana meydan okuyorum!” cümleleriyle reaksiyon göstermişti.