Dünyanın en çağdaş denizaltılarından TCG 18 Mart, vazifeye hazır

TCG 18 Mart (S-355) denizaltısı, Türkiye’nin Mavi Vatan’daki hak ve menfaatlerini muhafaza amacıyla her an vazife icra etmeye hazır durumda bulunuyor.

62 metre uzunluğundaki denizaltının; genişliği 6 metre, yüksekliği ise 5 buçuk metre uzunluğunda.

150 metrekarelik alan ise 45 kişilik mürettebata kalıyor.

45 işçi için 31 yatak

Dünyanın en çağdaş denizaltılarından biri olan TCG 18 Mart, sığ sulardan derin okyanuslara, tropik denizlerden kutup bölgelerine her türlü ortamda misyon yapabilecek donanımda tasarlandı.

Asli gücünü işçisinden alan denizaltıda, 45 işçi için toplam 31 yatak bulunuyor.

Dış dünyayla tek bağlantı telsizle

Sıcak yatak uygulaması yapılan TCG 18 Mart’ta 6 saat uyuyan işçiler, uyandırılarak vardiya değişimi yapılıyor.

Denizaltı dalış yaptığında ise işçinin günlük hayatı başlıyor.

İşçilerin dış dünyayla tek irtibatı telsizle sağlanırken; radyo, televizyon, internet üzere kitle bağlantı araçlarına ulaşma imkanı büsbütün ortadan kaldırılıyor.

“Taktik eğitimleri ve taktik sınırlara iştirak ediyoruz”

İHA’ya konuşan TCG 18 Mart Kumandanı Deniz Albay Ahmet Personel, denizaltının ve mürettebatın vazifelerinden bahsetti.

Personel, “Denizaltımızın vazifesi, Mavi Vatan’da ulusumuzun hak ve menfaatlerini korumak niyetiyle verilecek misyonları icra etmektir. Biz de bu çerçevede gemimizin işçi ve gereç hazırlık durumunu yüksek düzeyde tutmak amacıyla eğitimler icra ediyoruz. Taktik eğitimleri ve taktik çizgilere iştirak ediyoruz.” dedi.

“Dünyanın en çağdaş denizaltılarından biri”

TCG 18 Mart’ın asli gücünün işçi olduğunu kaydeden Personel, “TCG 18 Mart, sahip olduğu teknolojik imkan ve kabiliyetler göz önünde bulundurulduğunda dünyanın en çağdaş denizaltılarından birisidir. Ancak asli gücümüz çalışanımızdan kaynaklıdır. Çalışanımız, 130 yıllık bir filonun mensubu olduğunun şuurunda olarak esaslı, değişime açık ve proaktif bir yaklaşımla yetiştirilmektedir. Her vakit çok çalışkan, cüret ve feragat sahibi, baskı altında misyon şuuru yüksek, azmi ve uğraşı yüksek insanlardır.” formunda konuştu.

“Her ortamda vazife icra edebilecek bir denizaltı”

TCG 18 Mart’ın her türlü ortamda misyon yapabilecek donanımda olduğunu aktaran Albay Personel, “TCG 18 Mart, dünyanın rastgele bir yerinde, rastgele bir vakitte verilecek tüm vazifeleri yerine getirmeye muktedirdir. Çok sığ sulardan okyanus derinliklerine, kutup bölgelerinden tropik denizlere kadar her ortamda misyon icra edebilecek bir denizaltıdır. Sahip olduğu çağdaş sensör ve sistemlerle, ateş gücüyle caydırıcı bir platformdur.” dedi.