Ekonomistler yeni minimum fiyatı kıymetlendirdi: “Yoksulsun sen fakir kal!”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı yüzde 30’luk minimum fiyat artırımını ekonomistler kıymetlendirdi.

Ekonomist Uğur Gürses, açıklanan minimum fiyatı oranının Twitter hesabından yaptığı paylaşımla eleştirdi. Gürses, kararı “Yoksulsun sen fakir kal.’ 5 aylık TÜİK enflasyonu yüzde 35, İTO İstanbul geçinme endeksi 6 aylık artış yüzde 54, taban fiyat artışı yüzde 29” diye paylaştı.

Ekonomist Yalçın Karatepe’de enflasyon oranına dikkat çekerek, “Düzeltme: %25 olarak yazdığım Erdoğan’ın söylem ettiği orandı. Oysaki %30’a yakın artış olmuş. Lakin bu durum aşağıdaki iletide söz ettiğim gerçeği değiştirmiyor: resmî enflasyonun bile 10 puan altında” dedi.

Ekonomist Oğuz Demir ise “%29,3’müş artış oranı. Kabinede %25 olsun halinde tartışılmış.. Pekala bu taban fiyat artışı sonucunda ne oldu diyen için benim yorumum: ‘Zamdan evvel 10 milyon civarında olduğu iddia edilen taban fiyatlı sayısı sanırım artık 12 milyona gerçek vardı!’ Umalım ki daha da artmasın!” tabirlerini kullandı.

Gelecek Partisi Sözcüsü ve ekonomist Serkan Özcan’da “İlk 6 ayda besin enflasyonu yaklaşık %50 olarak gerçekleşecek! Haziran enflasyonu ile birlikte açlık sonu muhtemelen 6600 TL üzerine çıkacak! Layık görülen sayı %30 artışla 5500 TL! Neyi tercih ettikleri artık o kadar açık ki kelam söylemeye gerek yok!” dedi.

Ekonomist İris Cibre ise “Asgari fiyat 29.3% enflasyon farkı ile 5500 TL’ye yükseltildi. 5 aylık enflasyon 35.6%. Açlık hududu 6319 TL. Yoksulluk hududu 20.818 TL. Enflasyonun yükünü 10 milyon taban ücretliye yüklediniz. Enflasyon farkı alamayan beyaz yakalıyı da minimum fiyatlı yaptınız. Yazıklar olsun” tabirlerini kullandı.

Ekonomist Doç. Dr. Aysel Gündoğdu da minimum fiyatın açıklanmasının akabinde “Şimdi yeni artırım yağmuruna tutulacağız” paylaşımında bulundu.