Erdoğan fevkalade hamleyi ‘vakti geldi’ deyip açıkladı! Çin’den sonra en büyük rezerv alanı

Son dakik haberi… Kabine Toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da 1 milyar dolar bedelinde petrol rezervi bulunduğunu duyurdu.

Bu açıklamasının akabinde “Bağımsızlığın ayrılmaz kesimi olan madenlerin üretimi ve en son esere dönüştürülmesi konusunda yeni bir adım atıyoruz.” diyen Erdoğan, dünyanın Çin’den sonraki en büyük rezerv alanı olan Eskişehir Beylikova’da üretim tesisi kurulacağını müjdeledi.

Başkan Erdoğan mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı

ADANA’DA 1 MİLYAR DOLARLIK PETROL REZERVİ BULUNDU

Yerin altında ve üstünde ne varsa, azlığına çokluğuna bakmadan milletimizin buyruğuna vermek istiyoruz. Hakikaten bu uğraşlarımız sonucunda son 5 yılda ülkemizin yurt içi petrol üretimini günlük 37 bin varilden 60 bin varile yükseltmeyi başardık. Bu çerçevede son periyotta Adana’da petrol arama çalışması yaptığımız iki kuyuda yüksek kaliteli petrol bulduk. Birisi 425 metre, oburu 358 metre derinlikte elde ettiğimiz ekonomik bedele sahip petrolün rezerv bedeli yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Tıpkı alanda 8 yeni kuyu daha açarak toplam 10 kuyuda üretime geçecek formda hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

“RAHATSIZ OLACAKLAR LAKİN KUSURA BAKMASINLAR”

Akdeniz’deki petrol arama çalışmalarımıza alenen karşı çıkan, Karadeniz’e burun kıvıran çevreler Adana’daki kuyulara Beylikova’dan da rahatsız olacaklardır lakin artık kusura bakmasınlar.

KAYNAK: HABER7