Fenerbahçe Lideri Ali Koç’tan canlı yayında sert çıkış! “Boş konuşuyorsun!”

Beyaz TV’de yayınlanan Derin Futbol programına konuk olan Fenerbahçe Lideri Ali Koç kıymetli açıklamalarda bulundu.

İşte Ali Koç’un açıklamaları…

“Biz daima âlâ niyetle yaklaştık fakat olmuyor. Artık ifşa etme vakti geldi.”

Ahmet Çakar: “Seçim gününe dönseniz, bir daha aday olur musunuz?”

Ali Koç: “Bazen kazanınca kaybedersin, bazen kaybedince kazanırsın. O güne dönsek, bir sene daha beklerdim. Kulübün içindeki dertli durum, çok daha su üzerine çıkardı. Gemiyi yüzdürebilmek için çok önemli maddi ve manevi dokunuşlar yaptık. O dokunuşlarla keşke kupa gelseydi lakin olmadı. Lakin küçüklüğümden beri bu hayalimdi.”

“Aziz Yıldırım konusuna çok girmek istemiyorum, burada değil. Bir arada çok yayına çıkmak istedim fakat olmadı. Birlikte fevkalade gayret verdik. Diğer kulüplerin başına bu olay gelse, Fenerbahçe üzere ayakta duramazlardı. Ameliyat olduğu ortamda, onu ziyaret etmemem, not bile yollamamam, durumun ne kadar acı olduğunu gösteriyor. Sorumlusu ben değilim. Vakit her şeyin ilacıdır.”

“İlk dönemimde çok fazla değişiklik yaptık. Sonra Ersun Hoca geldi, dokunuşlar yaptı. İkinci dönemimde 22. haftaya geldiğimizde, şampiyonluğun en büyük adayıydık. Sonra 22. haftadan sonra bize operasyon çekildi. Sonra Erol Hoca geldi, güzel bir takım kurduk. Ahmet hocam sizin de dediğiniz üzere 13-15 puanımız çalındı. 8 senede 4 grup şampiyon olmuş lakin 1 tanesi bile Fenerbahçe değil. Her dönem algı yapıldı, ‘Fenerbahçe şampiyon olacak’ denildi. Fenerbahçe en çok hakkı yenen kulüptür.”

“Bizim de kusurlarımız kesin olmuştur. Burada bütün yaşanılan tatminsiz sonuçları doğal ki yalnızca dış etkenlere bağlamıyorum lakin bunlar değerli. Rasim Ozan Kütahyalı ne vakit spor yorumcusu oldu? Tam 3 Temmuz sonrası oldu. Mehmet Baransu ile ne hikmetse birebir periyot… Duruş olarak, büyüklük olarak, Fenerbahçe’nin vakit zaman hasede de neden olacak durumları oldu. Bundan bizim hissemiz da var. Ancak bu hakkımızın yenmesi için bir sebep değil.”

“Neden TFF’yi temsil eden beşerler usulsüzlüğe müsaade ederler. Türk futbolu, bir kent ekibi odağında dönüyor. Bu Trabzonspor için de tehlikeli. Kimse sesini çıkarmazsa, yapılan yanlışları kanıksıyoruz. Neden yalnızca biz konuşuyoruz?”

“Trabzonspor en uygun futbolu oynuyor” dedim. Puan kayıpları başladı. Nispeten yaşlı ve dar bir takım, onun da tesiri olabilir. Tıpkı basın toplantısında ‘Türkiye, Trabzonspor’dan büyüktür. Futbol, bir kentin odağında dönüyor.’ Trabzonspor âlâ oynamadığında yardıma koşuna 5 maç saydım. Bir tane Trabzonspor’un hakem kusuruyla puan kaybettiği maç söyleyin! Teknik takım, futbolcuların emeğine haksızlık etmemeye çalıştım. Onların bu işle alakası yok. Birtakım maçlarda şiir üzere top oynadılar. Lakin bütüne baktığınızda, âlâ de bir takviye var.”

“Adana Demirspor maçında yenilgi olsa, 8 puana düşecekti. Trabzonspor tekrar şampiyon olabilirdi. Fakat geçmişte Trabzonspor’un bu türlü şampiyonluk kaybetmişlikleri var. Abdullah Avcı’nın da var. Panik olundu ve iş sağlama alındı.”

“Biz bir gün siyah, bir gün beyaz olan insanlardan değiliz. İçimiz dışımız bir. Hakemler değişimden geçiyor, biz ağır reaksiyon koyduk. ‘Hakemlerden en muzdarip sensin, neden şikayet ediyorsun.’ dediler. Salı günü 14:30’da David Elleray, Türk hakemlik müessesini tekrar yapılandırmak için bir rapor sunacak. Yabancı hakem sunacak mı bilemiyorum. Sunum olmadan, rapor olmadan, bu türlü bir irtibat son derece garip. Kalanlardan da gidenlerden de bize çok makûs kararlar verenler oldu. Çok şaibeli olaylar var. Hakemlik müessesinde bütün imtihanlar kaldırıldı. Lisan, atletik performans, kural imtihanı, hepsi kaldırıldı. Torpille hakem atanıyor. Tahminen de 10 yılın altyapısı yapılıyor ve belirli bir emele hizmet edecekler. Buna ben inanıyorum. Buna müsaade vermemek için çalışacağız. İfşa edeceğiz. İnsanları hassas olacakları noktaya getireceğiz.”

Sinan Engin: “TFF Lideri’ni kim belirliyor?”

Ali Koç: “Cevabını bildiğiniz soruyu neden bana soruyorsunuz.”

“Mesut Özil’in menajeriyle bugün konuştuk. İki tarafın da iyisi neyse, o yapılmalı. Görüşmeler sonucu neyin iyi olacağına karar vereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında şampiyon olmaktan öbür kederimiz yok. Geçmişe dönsek, Mesut’u yeniden alırdım. Bu transferde iki taraf da çok istekliydi. Arsenal’dekine çok düşük maaş alacaktı. Bonservisi yoktu. Mesut Özil üzere dünya yıldınız kim istemez. Bazen tutuyor, bazen tutmuyor. Mesut da bu türlü bir senaryo olsun diye gelmedi. Elinden geleni yaptı, bahtsız sakatlıklar oldu. Temel olan, kendisinin de dediği üzere Fenerbahçe.”

Rasim Ozan Kütahyalı: “Mesut Özil transferinde Fenerbahçe, Türkiye Cumhuriyeti tarafından kayrılmıştır.”

Ali Koç: “Boş konuşuyorsun! Bizi kim kayırdı! Devlet mi gidip aldı!”

“İsmail Kartal para konuşmadan geldi. Önümüzdeki dönem için üst seviye bir hoca aradığımızı, bunlardan birinin Joachim Löw olacağını söyledik. Ortaları çok uygundur. Açık açık her şeyi masaya koyduk. Geriden dolanmayız. İsmail Hoca, bir saniye bile kırılmadı. Onun sayesinde topluluk kenetlendi. Onun oynattığı futbolla dominant bir oyun oynadık. Ekip ruhunu inşa etti. Samandıra’yı en verimli hale getirdi. Şapka çıkartmaktan öbür yapacak bir şey yoktu.”

“Miguel Crespo için eleştirildik, artık neler deniyor. Diego Rossi’nin çok taliplisi var. Vitor Pereira ile Ferdi Kadıoğlu ve Osayi Samuel yeni durumlar buldu. Bence bu durumlarında devam etmeliler. İsmail Hoca, bize kazanma alışkanlığı yarattı.”