Fındıkta monopolleşme savı, Rekabet Kurumu’na taşındı!

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında konuşan Lider Dr. Mehmet Hilmi Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu’da açıkladığı 54 TL’lik taban fiyatının akabinde bir kuruluşun açıkladığı 48+1 TL’lik fındık fiyatının kabul edilebilir olmadığını ve Ferrero firması hakkında gerekli bilgi ve evrakları toplayarak Rekabet Kurumu nezdinde hukuksal süreç başlattıklarını açıkladı.

“BU NE CÜRET!”

Rekabet hukukunun bir egemenlik hakkı olduğuna dikkat çeken Güler, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 30 Temmuz günü Ordu’ya teşrif ettiler. Ordu’yu bilhassa seçtiler, fındığın en fazla üretildiği vilayet. Geldiler ve bir fındık taban fiyatı açıkladılar. Bu fındık fiyatından 33 gün sonra bir diğer kurum ikinci bir fiyat açıkladı. Bu çok farklı bir şey. Bir devlet lideri bütün kurumları ile hesap kitap yapıyor, kuruluşlarından uzman ünitelerinden sayılar alıyor, bunun sonucunda odalar ve tarım kurumları hesap yaparak bir taban fiyat çıkıyor. Bu taban fiyat, hesap kitap yapılarak ortaya çıkan bir sayı. Münasebetiyle bu sayısı 54 TL olarak açıklıyor. Ondan 33 gün sonra nasıl bir cüretse bir diğer kurum kalkıyor 48+1 diye fiyat açıklıyor. Bu pek teamüllere ve metoda uyan bir şey değil. Ve bunun sonucunda üçüncü bir fiyat oluşuyor 42 üzere, 40’larda şu anda, 44 üzere bir sayı var. Bu olağan kabul edilebilir bir şey değil.”

“BAŞVURU OLMAZSA GİDİŞATIN MAKUS OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Belediye iştiraki olan ORTAR şirketi ve bir sanayi kuruluşu ile birlikte Rekabet Kurumu’na başvurduklarını belirten Lider Güler, “Dikey bütünleşik yapıyı oluşturan Ferrero şirketi ile ilgili dokümanlarımızı ve çalışmalarımızı toparlayıp sunduk. Yasal müracaat olmazsa gidişatın çok makûs gittiğini, seyredeceğini gördük. Bu manada gerek üretici gerek manav gerekse fındık kırma makinalarımız ve ihracatçılarımız, sistem dışına itilmek etabına gelmişti. Bunun yolu da rekabet hukukunu çalıştırmak oldu. Rekabet hukuku, bir egemenlik hakkıdır. Bu hakkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti ismine Rekabet Kurumu belirler ve kullanır. Bu nedenle bir hukuk devleti olan ülkemizde hukuktan öteki sığınacak yer olmadığı için süreci başlattık. Gelişmeleri daima birlikte takip edeceğiz” diye konuştu.

“FINDIK OLMAZSA FERRERO DA OLMAZ”

Herkesin hakkını, hukukunu koruyan bir hukuk sistemi olduğuna değinen ve bunun tesis edilmesi için vazifelerini yerine getirdiklerini aktaran Hilmi Güler, şunları kaydetti:

“Tabii karşımızda, alım gücü çok yüksek olan bir dünya devi ve bunun yerli firmaları var. Gördüğümüz kadarıyla piyasada bir kaygı hakim. Toprak Mahsulleri Ofisimiz aslında gereken çalışmaları yapıyor. Bütün üniteleriyle alımları yapıyor. Fakat o denli bir güçlü yapı fiyat oluştu ki onun da üzerinde çok büyük bir yük olmasını istemiyoruz. Hür piyasa olsun, herkes kendi hakkını, hukukunu orada serbestçe kimsenin müdahalesi olmadan savunsun istiyoruz. Fakat bunun müdahale edildiğini gördüğümüz için de biz de bununla ilgili misyonumuzu yapmak üzere çıktık. Ferrero olmadan fındık olmaz üzere bir hava oluşturuyorlar, biz de şunu tabir ediyoruz ki fındık olmazsa Ferrero da olmaz. Hasebiyle çalışmalarımızı muhakkak bir ciddiyetle yapacağız. Herkesin hakkını, hukukunu, yabancı firmaların da yerli firmaların da hakkını hukukunu koruyan bir hukuk sistemi var. Bunun tesis edilmesi için de biz de vazifemizi böylelikle yapmış oluyoruz. İyi olsun.”