Fransa’da Macron’un yeni hükümeti açıklandı

Elysee Sarayı Genel Sekreteri Alexis Kohler’in açıkladığı kabine, 13 bayan ve 14 erkek olmak üzere 27 isimden oluşuyor.

Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı vazifesine Fransa’nın mevcut Londra Büyükelçisi Catherine Colonna getirildi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, İktisat Bakanı Bruno Le Maire ve Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti misyonlarına devam etti.

Kabinede dikkati çeken isimler ortasında bulunan, siyaset geçmişi olmayan, babası Senegal asıllı tarihçi Pap Ndiaye, Eğitim ve Gençlik Bakanı olarak atandı.

Eski Denizaşırı Topraklar Bakanı Sebastien Lecornu Savunma Bakanı, eski Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal Kamu Harcamaları İşlerinden Sorumlu Bakan olarak misyona devam edecek.

KABİNENİN EN TARTIŞMALI İSMİ VAZİFEYE DEVAM ETTİ

Vazifesine devam eden İçişleri Bakanı Darmanin, son yıllarda güvenlikçi tavrı, ülkedeki polis şiddetini göz arkası etmesinin yanı sıra Müslüman toplumuna ilişkin mescitlerin kapatılması ve derneklerin feshedilmesinde oynadığı kilit rol ile öne çıkıyor.

Adalet Bakanı Dupond-Moretti hakkında rüşvet ve yolsuzluk belgeleri bulunuyor.

Kabinede ayrıyeten, Sıhhat Bakanlığına Brigitte Bourguignon, Çalışma Bakanlığına Olivier Dussopt, Ekolojik Geçiş ve Bölgesel Ahenk Bakanlığına Amelie de Montchalin, Dayanışma, Özerklik ve Engelli Bireyler Bakanlığına Damien Abad, Yüksek Tahsil ve Araştırma Bakanlığına Sylvie Retailleau, Tarım Bakanlığına Marc Fesneau, Dönüşüm ve Kamu Hizmeti Bakanlığına Stanislas Guerin, Denizaşırı Topraklar Bakanlığına Yael Braun-Pivet, Kültür Bakanlığına Rima Abdul Malak, Güç Geçiş Bakanlığına Agnes Pannier-Runacher, Spor, Olimpik ve Paralimpik Oyunlar Bakanlığına Amelie Oudea-Castera getirildi.

Hükümet Sözcülüğüne Olivia Gregoire getirilirken, Devlet Bakanlıklarına da yeni isimler atandı.

24 Nisan’da Cumhurbaşkanı vazifesine yine seçilen Emmanuel Macron’un, yeni kabinesini ne vakit kuracağı merak ediliyordu.

Castex, 16 Mayıs’ta kendisinin ve hükümetin istifa kararını Macron’a sunmuş ve kabul edilmişti.

Borne’un Başbakanlık misyonuna getirilmesiyle Fransa 5. Cumhuriyet tarihinde Başbakanlık vazifesine atanmış bayan sayısı 2’ye ulaşmıştı.

YENİ HÜKÜMETİ BEKLEYEN PROBLEMLER

Yeni hükümetin özelikle alım gücü, emeklilik ıslahatı, etraf ve iklimlerle ilgili problemlerin yanı sıra ülkenin gündemine oturan işçi yetersizliği nedeniyle acil servislerde yaşanan “kriz” hakkında atacağı adımlar da merakla bekleniyor.

Son iki yılda Müslümanlara, başörtülü bayanlara ve mescitlere yönelik engellemeler ile taarruzların arttığı ülkede, yükselen İslamofobiye karşı bir adım atılıp atılmayacağı da yeni hükümete ait soru işaretleri ortasında yer alıyor.

Yeni kabine Macron’un başkanlığında pazartesi günü birinci toplantısını yapacak.