Giresun’da hür piyasada, fındık fiyatının TMO’yu geçmesi bekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık alım fiyatını gelir takviyeleriyle 54 lira olarak açıklaması üreticiler tarafından olumlu karşılandı.

“Serbest piyasada fiyatlar yükselebilir”

Giresun Ziraat Odaları Uyum Konseyi Lideri Abdullah Şahin, hür piyasanın geçen yıl 27 liradan başlayıp 48 liradan kapattığına dikkat çekerek, yeniden hür piyasada fiyatların yükselebileceğini öngördüklerini söyledi.

“55-56 liraya hatta daha yüksek fiyatlara çıkabilir”

Açıklanan fındık fiyatı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Şahin, “Bugünkü kurallarda gelir dayanaklarıyla bir arada 54 lira düzgün bir fiyat açıklandı. TMO’da gelir takviyeleri hariç 50 randımana nazaran Giresun kalite için 53, levant kalite 52 lira arı randıman farkı olarak alım yapacağını açıkladı. Münasebetiyle 50 randıman fındığı olan 52-53 liradan fındığını satarken, randımanı fazla olan üreticiler ise daha yüksek fiyatlardan satabilecektir ve bu fiyatlar da 55-56 liraya hatta daha yüksek fiyatlara çıkabilir.” dedi.

“Serbest piyasayı üretici belirleyecek”

Serbest piyasayı da oluşabilecek fiyatları da pahalandıran Şahin, “Serbest piyasada geçen her vakit TMO’nun altında fiyat oluşmaktadır. Lakin arz ve talebe nazaran değişmektedir. Geçen dönem 27 liradan başlayan hür piyasa 48 liradan kapatmıştır. Bu dönem da 45 liranın üzerinde bir fiyattan başlayacağını düşünüyoruz. Bu fiyatın altına düşmez fakat, arz ve talebe nazaran yükselebilir ve hatta geçen dönem olduğu üzere TMO’nun alım fiyatının üzerine çıkabilir. Hür piyasada fiyatların yükselmesi için üreticilerin katiyetle emanete fındık vermemesi ve muhtaçlığı kadar pazara indirmesi gerekir. Aksi halde özgür piyasada fındık fiyatı emanete fındık verilirse düşebilir. Bunun için hür piyasayı belirleyecek olan üreticidir.” dedi.