Halktan termik santralin üretimine reaksiyon

Bartın’ın Amasra ilçesi Tarlaağzı limanına yapılması planlanan kömür yıkama tesisi için verilen ÇED gerekli değildir kararına, Bartın Platformunun mahkemeye yaptığı itiraz üzerine uzman heyeti bölgede inceleme yaptı. Platform üyeleri şirketi protesto etti.

Amasra ilçesi Tarlağzı ve Gömü köylerinde planlanan termik santralin imali, Bartın Platformunun teşebbüsleriyle yargı kararıyla engellendi.

Bartın Platformu bu defa tıpkı şirketin, Tarlaağzı limanına yapmayı düşündüğü kömür yıkama tesisi için verilen ÇED gerekli değildir kararına itiraz ederek Zonguldak Yönetim Mahkemesine başvurdu.

PROTESTO ETTİLER

Açılan dava sonucunda mahkeme heyeti ve uzmandan oluşan takım bugün şirketin bulunduğu saha ve Tarlaağzı limanında incelemelerde bulundu.

Bartın Platformu üyeleri de şirket önüne gelerek, protestoda bulundu. Jandarma takımlarının ağır güvenlik tedbiri aldığı şirket önünde platform üyeleri, ıslık ve düdüklerle protesto yaptı.

AÇIKLAMA YAPTILAR

İnceleme heyetine katılan Bartın Platformu Sözcüsü ve avukatı heyetin alandan ayrılmasından sonra açıklama yaptı.

Avukat Engin Uzun, “Tesis için ÇED gerekli değildir kararı verilmişti. Kararın sonrasında yeniden Zonguldak Yönetim Mahkemesine dava açtık. Bugün mahkeme heyeti ve eksper incelemelerde bulundu. Bizler de davaya müdahil avukatlar olarak, sahayı gezdiğimiz sırada mahkeme heyetine ve uzmanlara sunduk. Artık uzman raporunun belgeye sunulmasını bekliyoruz” dedi. (DHA)