Hasat edilen üzümlerde birinci ihraç tırları yola çıktı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde erkenci çeşit olan “superior seedless”te hasat başladı. Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümün yetiştirildiği bölgede erkenci tıp olarak çiftçiler tarafından tercih edilen “superior seedless” çeşidi üzüm, yerinde incelendi. Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vekili Salih Tengiz, Ege Yaş Zerzevat ve Meyve İhracatçılar Bitliği Lideri Hayrettin Uçak, İdare konseyi üyesi Vildan Akgedik hasadı yerinde inceleyerek ölçümler yaptı. Yapılan incelemede üzümde tat oranının ihracata uygun olduğu görüldü. Özel bir işletmeye gönderilen üzümler burada kasalara konularak ihraç edilmek üzere tırlara yüklendi.
Hasadın başladığı birinci günde 77 tır yola çıkarken, ihracatın Rusya’ya gerçekleştiği öğrenildi.

Tırların gönderilmesi sonrası açıklamalarda bulunan Ege Yaş Zerzevat ve Meyve İhracatçılar Bitliği Lideri Hayrettin Uçak, “Bugün taze üzüm ihracatına müsaade verildiği bir gün. Kesilen üzümleri yerinde gördük. Şu anda da işletmede tırlara yüklenen üzümler iyisiyle uğurladık. 77 parti müracaat ettiğini gördük. Bu da bizi son derece sevindirdi. Şu anda yaklaşık 122 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki periyot içerisinde ihracatımız artacaktır” dedi.

“Superior seedless” erkenci çeşidinin Manisa’da değerli bir yere sahip olduğunu söyleyen Manisa Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Metin Öztürk, “Bu yıl erkenci ‘superior seedless’ çeşidinin 21 Temmuz tarihi itibariyle kesim, 22 Temmuz itibariyle ihracat için gerekli müsaadeler verildi. Bugün itibariyle birinci tırlar yola çıkmaya başladı. Manisa üzümün başşehri. 900 bin dekarlık bir üzüm alanımız var. Geniş üzüm alanımız içerisinde ‘superior seedless’ de kıymetli bir erkenci çeşit. Biz Manisa olarak çekirdeksiz sofralık üzümün Türkiye’de yüzde 60’ını üreten, çekirdeksiz üzümün de yüzde 85’ini üreten bir vilayet olarak bugün taze üzümün de birinci ihracatını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde 77 tır merasimle ihracat için uğurlandı.