İtalya’nın turistik bölgesinde bikini yasağı: Giyene para cezası verilecek

İtalya’nın Campania bölgesine bağlı Napoli vilayetinde yer alan tanınan bir tatil kasabası olan Sorrento’da, belediye liderinin “uygunsuz davranış” olarak nitelendirmesi üzerine turistlerin bikini ve üstü çıplak bir halde deniz şortuyla dolaşması yasaklandı. Sorrento’nun belediye lideri Massimo Coppola, bikinili ve üstsüz manzaraların mahallî halkı rahatsız ettiğini, kasabanın imajına ziyan verdiğini ve kıyafet kuralına uymayan turistlerin 500 euroya kadar para cezasına çarptırılacağını söyledi.

‘KASABAMIZ HAKKINDA YANLIŞ DÜŞÜNÜRLER’

NTV’de yer alan habere nazaran Coppala, şöyle konuştu:

“Bu durumun devam etmesi, yerleşik nüfusta ve ziyaretçiler ortasında rahatsızlık ve huzursuzluk yaratmanın yanı sıra, Sorrento’nun imajı ve turizm için makûs sonuçlarıyla birlikte kasabamızın hayat kalitesi hakkında olumsuz bir yargıya yol açabilir.”

ZABITA SOKAKLARDA DEVRİYE GEZECEK

Diğer yandan, Sorrento’daki zabıta memurlarının, insanların gömleksiz yahut bikinileri ile yürümediğinden emin olmak için sokaklarda devriye gezeceği belirtildi.

‘DANTE’NİN CEHENNEMİ’NE DÖNDÜ’

Konuya ait yorumda bulunan Sorrento sakini gazeteci Max Tamanti, halka açık yerlerde yüzme giysileriyle dolaşan turistlerin çokluğu nedeniyle İtalya’daki kıyı kasabalarının artık ‘Dante’nin Cehennemi’ne benzediğini söyledi.

İLK YASAK DEĞİL

Öte yandan, Sorrento’daki bikini yasağı İtalya’da bu tip bir uygulamanın birinci örneği değil. Calabria’daki Praia a Mare kasabası üzere farklı turistik bölgeler de yalın ayak yürümenin ve uygun olmayan kıyafetlerin giyilmesinin yasaklandığı misal kararlar aldı.

Kuzeybatı İtalya’da yer alan Ligurya’daki Rapallo kasabasında ise ziyaretçilere kıyafet kurallarına uymalarını hatırlatan sokak tabelaları yer alıyor.