Kaçak göçmenlere karşı yeni tedbirler

Kaçak göçle çabada yeni tedbirler devrede.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da düzenlenen Göç Şurası Toplantısı’ndaki konuşmasında, kaçak göçmenlerin taşınmasını engellemeye yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

”KAÇAK GÖÇMENİ VİLAYETTEN İLE TAŞIMAYA KİMSE ARACILIK ETMESİN”

Bugün valiliklere bir yazı göndereceklerini, taksilere ve TIR parklarına yönelik yeni bir adım atacaklarını vurgulayan Soylu, şunları söyledi:

“Taksilerle vilayet dışına yabancı yolcu taşınması halinde, taksicilere yabancı yolcuların vilayet dışı seyahat müsaade dokümanlarının denetimi yükümlülüğü getiriyoruz. Bu ne demektir? Kaçak göçmeni bir vilayetten bir ile taşımaya kimse aracılık etmesin. Onun için bu türlü bir yükümlülüğü bugün prestijiyle getiriyoruz. Şunu söyleyebilirlerdi; ‘Biz taşıdık lakin kaçak olduğunu bilmiyoruz’ diyebilirlerdi. Onun önüne geçiyoruz. Otobüslerde esasen bilet alırken bu türlü bir yükümlülük kelam konusuydu. Bu yükümlülüğe uymayanlara da kanunda belirtilen cezaların kesilmesine dair bir talimat veriyoruz. İki türlü ceza var. Bilerek taşıdığı tespit edilirse insan kaçakçılığına girer. Birebir vakitte bununla bir arada valilikler idari buyruk yayınladıkları için de idari para cezasına girer. Hem isimli hem de idari olarak.”

TIR PARKLARINA KAMERA SİSTEMİ KURMA ZORUNLULUĞU

Aynı talimatla TIR ve kamyon parklarına ait bir önlem getirdiklerini lisana getiren Soylu, şöyle devam etti:

“TIR kasalarının brandalarını keserek içlerine kaçak yolcu alınmasına karşı TIR parklarına kamera sistemi kurmayı ve öteki güvenlik önlemlerini almayı da önlem olarak getiriyoruz. Burada da kimi TIR’ların kasalarında taşınıyor. ‘Brandayı kestiler, içeri girdiler, benim bilgim yok’ diyorlar. Buna ilişkin bir önlemi de göçmen kaçakçılığıyla uğraş başlığı altında getiriyoruz.”