‘Kapasitesi yetersiz’ dedikleri THK uçakları 2022 filosunun en büyüğü oldu

Son 3 yıldır hazırlanan özel şartnamelerle 100 litre için ‘kapasitesi yetersiz’ mazeretiyle hangarda bekletilen 4 bin 900 litre kapasiteli THK uçakları, 2022 yılında orman yangınlarıyla havadan uğraş filosunun en büyük uçağı durumunda. Çünkü, uçak bulmakta zorlanan Türkiye’nin şu ana kadar yurtdışından kiralayıp getirebildiği uçaklar 3 ton kapasiteli.

Son 3 yıldır, hazırlanan özel şartnamelerle 5 bin litre kuralı konularak ihalelere dahi sokulmayan 4 bin 900 litre kapasiteli Türk Hava Kurumu uçakları, 2022’de şimdiye kadar kiralanabilen Türkiye yangın söndürme filosunun en büyük uçağı oldu.

Süreç şöyle yaşandı: Bu yıl birinci kere orman yangınlarıyla havadan uğraş için gerekli uçakların kiralanması ve tedariki sorumluluğu verilen Savunma Sanayi Başkanlığı bu kapsamda bir dizi ihale açtı.

İLK İHALE DE BÜYÜK UÇAKLAR

Savunma Sanayi Başkanlığı Aralık 2021’de, 5 tanesi 8 ton, 10 tanesi 2-4 ton ve 5 tanesi 5 ton kapasiteli olmak üzere toplam 20 uçağın 3 yıl müddetle kiralanması için ihale açtı.

SSB tarafından açılan ihalelerdeki şartnamelerin hiçbirine evvelki iki yılda olduğu üzere THK’nın 4 bin 900 litre kapasiteli uçakları uymuyordu.

İhale sonucu beklenirken Mart ayında SSB’den yeni ihale duyuruları geldi. Muhakkak ki Aralık’ta duyurulan ihale sonuçlandırılamamıştı.

29 Mart’ta 10 adet 2-4 ton tank kapasiteli uçak kiralanacağı duyuruldu. Çabucak akabinde 4 Nisan’da 3 yıl için toplam 5 adet olmak üzere, minimum 5 ton tank kapasiteli Amfibik ve/veya taban 8 ton tank kapasiteli Tanker Uçaklar kiralanacağı açıklandı.

BAKAN “20’YE ÇIKARDIK” DEDİ AMA…

SÖZCÜ’nün ısrarlı sorularına karşın, SSB tarafından bu ihalelerin sonucuna ait bugüne kadar bir açıklama yapılmadı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den yüzeysel bir açıklama geldi: “Uçak sayımızı 3’ten 20″ye çıkardık.”

İhalenin nasıl sonuçlandığı, hangi uçakların, nereden, kaç paraya kiralandığı saklandı.

Yurtdışından kiralanarak İzmir’e getirilen AirTractor uçakları 3 ton kapasiteli.

10 UÇAK GÖSTERİLDİ

Mayıs ayı bitmek üzereyken İzmir Adnan Menderes Havalimanı apronunda 10 uçak görüldü. Medyaya servis edilen fotoğraflarda 10 Air Tractor tipi uçak görünüyordu. Her biri 3 ton su taşıma kapasitesine sahipti. Öteki ayrıntı verilmedi.

Gerek bakanlık, gerek Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalara nazaran, şu ana kadar yurtdışından 10 Air Tractör küçük yangın söndürme uçağı kiralandı. Kalanın 1 Temmuz’da hazır olacağı söylendi fakat hiçbir ayrıntı verilmedi. 20 uçak için çıkılan ihalede, şartnameye nazaran 5 ton ve üzeri olması gereken başka uçakların bulunup bulunmadığı  açıklanmadı.

Kamuoyu baskısıyla zorla filoya katılan, şartnameye nazaran ihaleye dahi sokulmayan lakin kamuoyu baskısıyla kullanılacağı açıklanan 6 THK uçağının bu 20 sayısı içinde sayılıp sayılmadığı da bilinmeyen. Yetkili kurumlar SÖZCÜ’nün bu istikametteki sorusunu da cevapsız bıraktı.

RUS UÇAKLARI BELİRSİZ

Geçtiğimiz yıl kiralanan Beriyev 200 tipi Rus uçaklarının savaş nedeniyle bu yıl Türkiye’ye getirilemeyeceği konuşuluyor.

THK UÇAKLARI FİLONUN BÜYÜK AĞABEYLERİ OLDU

Kamuoyuna açıklanan bilgilere nazaran şu ana kadar yalnızca 3 ton kapasiteli Air Tractor uçakları kiralandı. Son 3 yıldır özel olarak hazırlanan şartnamelerle düşük kapasite mazeret edilerek ihalelere dahi sokulmayan THK uçakları, 4 bin 900 litrelik kapasitesiyle 2022 yılında Türkiye’nin en yüksek kapasiteli havadan müdahale aracı olacak.