KF-21 uçuşa hazır! F-35 ve F-22 ligine çıkacak

Güney Kore Ulusal Savunma Bakanlığı’nın resmi yayını olan Kookbang Ilbo tarafından yayınlanan yeni bir rapora nazaran, KF-21’in altı uçuş prototipi ve iki kurtarma prototipi şu anda yer testlerinde kullanılıyor.

Rapor ayrıyeten altı uçabilir prototipin yer testlerinin %50’sini tamamladığını ve bunlardan birinin uçuş öncesi testlerin %95’ini geçtiğini ortaya koydu.

Yüksek süratli koşular da dahil olmak üzere, kalan testlerin önümüzdeki birkaç gün içinde tamamlanması ve birinci uçuşun Temmuz 2022’de yapılması bekleniyor.

Altı prototip, 2026’da seri üretim başlamadan evvel 2.000’den fazla test uçuşu gerçekleştirecek. Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI), 2032 yılına kadar 120 KF-21 üretmeyi hedefliyor.

2026’da seri üretime başlamadan evvel, altı prototip 2.000’den fazla test uçuşu gerçekleştirecek. Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI), 2032 yılına kadar 120 KF-21 üretmeyi hedefliyor.

Yayın kuruluşunda yer alan imajlara nazaran, 004 olarak isimlendirilen prototiplerden en az biri, daha evvel hiç görülmemiş iki kişilik bir model. Uçak, genel olarak, kapalılık yeteneklerine sahip 4.5 kuşak bir savaş uçağı olarak tasarlandı.

Program ayrıyeten çeşitli pürüzlerle karşılaştı. Güney Kore ile Endonezya ortasında ödemeler konusu da dahil, bir dizi siyasi kriz yaşandı. Lakin, Kasım 2021’de Endonezya nihayet Güney Kore’ye gerekli ölçüsü ödemeyi ve programı tekrar rayına oturtmayı kabul etti.

KAI-21, F-35 VE F-22 LİGİNE ÇIKARACAK TEKNOLOJİLER

Hazırlanan teknolojilerin entegre edildiği KF-21 Block 1 Boramae, savaş ve hayatta kalma yeteneklerinde kademeli olarak gelişecek. Block 2, saklı yeteneklerini geliştiren dahili bir silah bölmesine sahip daha sofistike bir uçak olacak.

Blok 3 uçağının, onu F-35 yahut F-22 ligine yerleştirecek kadar gelişmiş olduğu söyleniyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, gelecekte lazer silahları ve yapay zeka ile donatılacak. Ayrıyeten jet, bilinmeyen Stingray üzere insansız uçaklarla muharebe operasyonları yürütebilir.