Konutta fiyat artışı sürat kesti! Kesim temsilcileri: Günlük değişen fiyatlar olmayacak

Endeksa bilgilerine nazaran Türkiye genelinde haziran ayı sonu prestiji ile konut satış fiyatlarında yıllık bedel artışı yüzde 182 düzeyinde gerçekleşirken, ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 979 TL’ye çıktı. Lakin fiyat artışlarının ay bazında mayısta yüzde 14,7 ile tepeyi gördüğü, bundan sonraki devirde artışların tek haneye geleceği belirtilirken, ikinci yarıda toplam artışın yüzde 18,7 olacağı öngörülüyor. Yavaşlamada konut kredilerine gelen sınırlamayla birlikte alıcı kitlesinin daralması, piyasada dolaşmaya başlayan fiyatların tepe yaptığı ve bundan sonra artık daha fazla artmayacağı söylentilerinin yanı sıra bölüme yönelik yeni düzenleme olacağı tasalarının de tesirli olduğu kaydediliyor.

“ANLIK, GÜNLÜK DEĞİŞEN FİYATLAR OLMAYACAK”

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, önümüzdeki süreçte düşüş değil lakin fiyat artış suratında bir yavaşlama beklediklerini kaydederek, “Artış suratında yavaşlama kesinlikle olacak. Merkez Bankası datalarına nazaran fiyatlar mayısta yüzde 14 arttı. Lakin bu sürdürülebilir değil. BDDK, sıkılaşma siyaseti ile kredi verilmesini zorlaştırıldı. Temmuzda o denli günlük, haftalık değişen konut fiyatları görmedik ama geri gelen fiyatlar da olmadı” dedi.

Artık konut fiyatlarında pazarlık hissesi da oluşmaya başladığına vurgu yapan Maya, “Çünkü alıcı sayısı azaldı. Kredi oranı yüzde 60’a çıktı. Konut alabilmek için yüzde 40 nakit paranız olması gerekiyor. Kredili alımlar eskisi üzere canlı değil. Bu da artış suratını kesti. Önümüzdeki süreçte 3 aylık, sonrasında ise 6 aylık süreçlerle fiyatlarda değişim olacak” diye konuştu.

“ARTIŞ YILSONUNA KADAR YÜZDE 18,7 OLUR”

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt de “Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 979 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 317 bin 228 TL ve konut yatırımının geri dönüş mühleti 17 yıl oldu. Fiyat artışlarını ay bazında incelediğimizde mayısta yüzde 14,7 ile tepenin görüldüğünü, sonrasında artış oranlarının düşüş eğilimine girdiğini görüyoruz. Yani konut fiyatlarında artış devam etmesine karşın, artış suratı yavaşlıyor” diye konuştu.

Ay bazında artış oranlarının önümüzdeki periyotta çift haneli sayılardan tek haneli sayılara düşeceğini öngördüklerini kaydeden Ögüt, “Türkiye genelini ele alırsak Haziran’da 9 bin 979 TL olan ortalama konut metrekare satış fiyatı aralık sonu itibariyle 11 bin 853 TL’ye düzeyine ulaşacak. 1 milyon 317 bin 228 TL olan ortalama konut fiyatı da 1 milyon 552 bin 743 TL’ye çıkacak. Endeksa bilgilerine nazaran Türkiye geneli için 2022 sonuna kadar yüzde 18,7’lik bir artış öngörüyoruz” dedi.

“ÜÇ TASA VAR”

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) İdare Konseyi Lideri Ulvi Özcan, yatırımlık konut alanların son vakitte satma tarafında kendilerini aramaya başladıklarını söyleyerek, “Çünkü fiyatlar tepe yaptı. Ayrıyeten ‘birden fazla gayrimenkulü olanlara gelir vergisinde zorluk çıkarma ve yabancı alımlarına ait bir kota gelir mi?’ soruları başladı. Dolarda muhtemel yüzde 10’luk bir yükseliş de iç alımları azaltır. Münasebetiyle bunların piyasada fiyatları kırma ve bozma telaşı başladı. Bunlardan biri olma ihtimali dahi piyasayı bozar” dedi.

“3 İLE 4 AYLIK DURAĞANLIK OLACAK”

“Fiyatlarda bir düşüş öngörmüyoruz zira daima konuta gereksinim duyulan bir ülkedeyiz” diyen Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Lideri İsmail Özcan ise, “Her yıl 600 ile 700 bin konut üretilip satılmak durumunda. İktisattaki gidişattan ötürü alımlarda tahminen bir gerileme olabilir, lakin eylül ayında üniversite öğrencilerinin gelmesiyle kiralık konut gereksinimi artar” dedi. Konut fiyatlarında 3 ila 4 aylık bir durağanlık olsa da, orta ve uzun vadede artacağını düşündüklerini belirten Özcan, “Bu artış enflasyon oranında ya da bir iki puan üzerinde olabilir. Şu anda yavaşlama eğilimi var” yorumunu yaptı.

İSTANBUL’DA M2 FİYATLARI 22 BİN TL’YE ÇIKAR

Görkem Öğüt, haziran sonu prestijiyle İstanbul’da 17 bin 497 TL olan ortalama konut metrekare satış fiyatının aralık sonunda 22 bin 360 TL’ye, 2 milyon 99 bin TL olan ortalama konut fiyatının 2 milyon 593 bin TL düzeyine ulaşacağını söyledi. Antalya’da 14 bin 896 TL olan metrekare satış fiyatının 18 bin 532 TL’ye, 1 milyon 939 bin 220 TL olan ortalama konut fi yatının da 2 milyon 316 bin 500 düzeyine geleceğini belirten Öğüt, “En yüksek kıymet artışının olduğu bir öbür vilayet olan Mersin’de ise ortalama konut metrekare fi yatı 8 bin 933 TL’den 11 bin 138 TL’ye, ortalama konut fi yatı 1 milyon 339 bin 550 TL’den 1 milyon 704 bin 114 TL’ye çıkacak. Yılsonuna kadar en çok bedel artışı yüzde 31 ile Tekirdağ’da gerçekleşecek” diye konuştu.

KAYNAK: DÜNYA/LEYLA İLHAN