Korona bitmeden yeni virüs çıktı: İşte virüste görülen semptomlar…

Dünya koronavirüs salgının tehdidinden şimdi kurtulamamışken yeni keşfedilen ve bilimsel ismi Langya Henipavirus olan “Langya” virüsünün, Çin’in doğu eyaletlerinde 35 hastada görülmesi kaygılara neden oldu.

Çinli, Avustralyalı ve Singapurlu hekimlerden oluşan bir araştırma grubu tarafından incelenen virüse “LayV” kodu verildi.

Hayvanlarla temas hikayesi olan şahıslarda tespit edilen virüsün, insanlara sivri fare üzere canlılar aracılığıyla bulaştığına inanılıyor.

“HEPSİNDE ATEŞ VARDI”

İngiliz The Mirror gazetesine konuştuğu söylenen ve araştırma grubunda yer aldığı sav edilen Dr. Zhu Feng, hastalarda görülen semptomlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Potansiyel olarak ölümcül olan bir dizi semptomun geliştiğini kaydedilen virüsle ilgili konuşan bilim insanı, bulaş sonrası karşı karşıya kalınan semptomlarla ilgili şu tabirleri kullandı:

“Hastaların hepsi ateş şikayetiyle hastaneye gittiler. Birçoklarında öksürük ve yorgunluk vardı. Hastalardan sadece birkaçında zatürre ve düşük trombosit sayısı üzere önemli semptomlar görüldü.”

Duke-NUS Tıp Fakültesi’nin Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar Programı’nda öğretim üyesi olan Singapurlu Dr. Feng, kelam konusu hastaların hepsinin düzgünleştiğini de ekledi.

KIR FARELERİNDE GÖRÜLÜYOR

Dr. Feng, kelam konusu Langya virüsünün Hendranipavirus yahut Nipah kadar ölümcül olmadığını zira enfekte olanlardan hiçbirinin ölmediğini yahut ağır bakıma alınması gerekmediğini tabir etti.

Araştırmacılar, virüsün tabiatı konusunda hala karanlıkta olduğunu kaydederek, tam olarak ne ölçüde tehditkâr olduğunu anlamak için sağlam testler ve araştırmalar yapılması davetinde bulundular.

“Bu virüsün hayvanlar ortasında ve hayvanlardan insanlara neden ve nasıl bulaştığını bilmiyoruz” diyen Dr. Feng, “ancak takibini yapacağız ve ayrıyeten daha geniş alanlarda ve ötesinde serolojik araştırmalar başlatacağız” dedi.

Langya’nın Covid’e emsal formda teneffüs damlacıkları yoluyla yayılan Nipah olarak bilinen virüs ailesiyle birebir aileden olduğunu bildiren Dr. Feng, virüsün bu ailenin en yeni üyesi olduğunu söyledi.