Maden ihracatını 5 kat artırabiliriz

Türkiye’de son yıllarda madencilik dalında oluşan olumsuz algıyı değiştirmek ve gerçekleri anlatmak hedefiyle İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde maden alanlarında yapılan süreçleri kamuoyuyla paylaşmak için harekete geçtiklerini söz eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Dal Heyeti Lideri ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) İdare Şurası Lideri Rüstem Çetinkaya, TÜMAG Genel Müdürü Hasan Yücel ile birlikte Çanakkale Lapseki’de bulunan altın, gümüş madeni ve zenginleştirme alanında faaliyet gösteren TÜMAD Madencilik Tesisi’ni gezerek açıklamalar yaptı.

Rüstem Çetinkaya-Hasan nYücel

POTANSİYELİMİZİ KULLANALIM

Türkiye’nin dünyada bulunan 90 maden tipinden 80’ine sahip olduğunu lisana getiren Çetinkaya, “Madencilik zengini bir ülkeyiz. Türkiye’de madenciliğin toplam gayri safi ulusal hasıladan aldığı hisse yüzde 1,3. Bu oran madencilik zengini ülkelerde ortalama yüzde 7. Yıllar içinde değişmekle birlikte Çin’in yüzde 23, Rusya’nın yüzde 7, Avustralya’nın yüzde 9, ABD’nin yüzde 7, Kanada’nın yüzde 5. Türkiye, 6 milyar dolarlık maden ihracatı yapıyor. Şayet potansiyelimizi kullanabilirsek ve madenciliğin gayri safi ulusal hasıladan aldığı hissesi dünya ortalaması olan yüzde 7 düzeylerine çıkarabilirsek, bir anda ihracatımızı 30 milyar dolara çıkarabiliriz. Tarımda ve madende hammadde bağımsızlığı şarttır” tabirlerini kullandı.

BİLİMSEL YANIT VERECEĞİZ

Madenlere karşı gelenlerin rehabilite edilen alanları görmezden geldiğinin altını çizen Çetinkaya, Türkiye’de 26 milyon hektar orman alanının yalnızca 101 bin hektarının madenlere ruhsatlandırıldığını kaydetti. Çetinkaya, “Yani orman alanlarının binde 3,9’u madenlere ilişkin. Bu alanların yarıya yakını da orman vasfında değildir” diye konuştu. Türkiye’de madencilikle ilgili daima bir algı çalışması yapıldığını kaydeden Çetinkaya, “Bir vakıf, paylaştığı raporda Kahramanmaraş’ın yüzde 69’unun madenlere ruhsatlı olduğunu sav etti. Araştırdık. Kelam konusu kentte madencilik faaliyeti yapılan yer aslında yüzde 1. Biz madencilik bölümü ile ilgili ortaya atılan her türlü yanlış bilgiye bilimsel, akademik yanıt vermeye ve bunu çürütmeye hazırız” dedi.

Bu ülkenin olmazsa olmazı tarım ve madenciliktir

Rüstem Çetinkaya, Türkiye’de tarım faaliyetlerinin dahi madene endeksli olduğuna kaydetti. Çetinkaya, “Gübre için sodyum, fosfat, potasyuma muhtaçlık var. Lakin kâfi üretim yapılmıyor. Türkiye’nin gübre gereksinimini karşılayabilmek için şu anda yapılan madencilik faaliyetinin 10 katı kadar fazla çalışmak zorundayız. Türkiye, maden gereksinimini karşılamak ismine yıllık 35-40 milyar dolar ithalat yapıyor. Ülkenin geleceği için maden üretmeliyiz. Türkiye’nin endüstrisi ve tarımı için madenleri çalıştırmak zorundayız. Tarım ve madenciliği birbirinden ayırmadan ‘bu ülkenin olmazsa olmazı tarım ve madenciliktir’ diyoruz” formunda konuştu.