Malcolm X’i öldürmekle suçlanmıştı: 40 milyon dolarlık dava açtı

84 yaşındaki Muhammad Aziz, sivil haklar başkanı Malcolm X’in Şubat 1965’te öldürülmesinden beş gün sonra tutuklanmıştı. Fizikî ispat eksikliğine ve tez makamının şahitlerinin çelişkili sözlerine karşın Halil İslam isimli birlikte mahkum edilmişti.

Mahkumiyetleri 55 yıl sonra, bir 2020 belgesel dizisinin haklarındaki davada yapılan yanlışları vurgulaması ve cinayetten, 2018’de ölen William Bradley isimli diğer bir İslam Milleti üyesinin sorumlu olduğunu öne sürmesi üzerine bozuldu.

Belgesel, Manhattan bölge savcılığının yeni bir soruşturma başlatmasını ve FBI ile New York Polis Departmanı’nın kıymetli delilleri sakladığını ortaya çıkmasını sağladı.

Manhattan bölge savcısı Cyrus Vance geçen kasım ayında yaptığı açıklamada, “Bu yeni soruşturmada elde ettiğimiz şey, 1965’te trajik bir biçimde ofisimizde bulunmayan ve bu nedenle savunmaya teslim edilmeyen çok sayıda gereci ortaya çıkarıyor. Aziz’den ve 2009’da ölen İslam’dan özür dilerim” dedi.

Mahkumiyeti 1985’teki koşullu tahliye ile devam eden Aziz ve avukatları, artık New York’a 40 milyon dolarlık dava açtı. Avukatları davada Aziz’in birden fazla vazife yapmış bir ABD Donanması gazisi ve altı küçük çocuk babası olduğunu belirtirken “Malcolm X’i öldürmekten tutuklandığında yalnızca 26 yaşındaydı. Hayatının baharı olması gereken 20 yılını, işlemediği bir hatadan ötürü hapishanede kilitli olarak geçirdi. Aziz Bey’e ve ailesine verilen ziyan çok büyük ve onarılamaz.” dedi.

SALDIRI SIRASINDA EVİNDEYDİ

Dava, Malcolm X’in örgütten ayrılmadan evvel sözcüsü olduğu siyah milliyetçi küme İslam Milleti’nde eski bir teğmen olan Bradley’in, 25 Şubat öğlenden sonra Audubon Balo Salonu’nda kendisini biçilmiş bir av tüfeğiyle öldürdüğünü, Aziz’in ise akın sırasında Bronx’taki meskeninde olduğunu belirtiyor.

New York Belediye Lideri Eric Adams, yaptığı açıklamada kentin davayı inceleyeceğini beliterek “Kariyerim boyunca daha adil bir ceza sistemi için savaşan biri olarak, iki adamın mahkumiyetini bozmanın adil olduğuna inanıyorum.” dedi.