Melek Mosso’dan ‘ahlak’ değerlendirmesi

Müzikçi Melek Mosso, geçtiğimiz haftalarda verdiği bir konserde bayanların kıyafetlerini eleştirenlere reaksiyon gösterdi.

Mosso, müzik ortasında uçuş uçuş olan elbisesini savurarak, “Açmak istiyorsanız açın, konuşmak istiyorsanız konuşun. Kimsenin nasıl davranmanız gerektiğini, ne yapmanız gerektiğini, nasıl giyinmeniz gerektiğini söylemesine gereksiniminiz yok kızlar. Sizin kendi kanatlarınız var. Kimsenin kanatları altında durmaya gereksiniminiz yok.” dedi.

“Halkımızın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan…”

Bu kelamlar, kimi kuruluşları rahatsız etti.

O denli ki Mosso’nun Isparta’da konser vereceğini duyan İslamcı Anadolu Gençlik Derneği ve Ulusal Gençlik Vakfı,  ortak açıklama yaptı ve reaksiyon gösterdi.

Açıklamada, “Son vakitlerde Isparta Belediyesi halkımızın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan konserler düzenlemektedir. Ekonomik olarak güç vakitlerden geçtiğimiz bu vakitlerde halkımızın vergileriyle düzenlenen gençlerimizin ahlaki erozyona sebep olan bu çeşit etkinlikler, halkımız nezdinde kabul görmemekte ve rahatsızlık oluşturmaktadır. İlerleyen günlerde düzenlenecek Gül Şenliği’nde yer verilecek olan Melek Mosso isimli müzikçinin konseri bu rahatsızlığı ayyuka çıkarmıştır.


“Ahlaksızlığı özendiriyor”

Ahlaksızlığı özendiren hiçbir müzikçi halkımız nezdinde sanatçı olarak kabul görmeyecektir. Bu ve gibisi müzikçilerin Isparta’mız da yeri yoktur. Ulusal ve manevi kıymetlerimize ziyan veren, geleceğimiz olan gençlerimize makûs örnek olan bu konserlerin derhal iptal edilmesini Isparta Halkı ve Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi olarak Isparta Belediyemizden ve Isparta Valiliğimizden talep etmekteyiz.” denildi.

Konseri iptal edildi

Talep karşılık buldu ve Isparta Belediyesi, Melek Mosso konserini iptal etti.

Milletlerarası Isparta Gül Şenliği kapsamında sahne alacak olan Mosso’nun posteri, konser afişinden çıkarıldı.

“Kendi yüreklerindeki sapıklığı hayatımıza sokmaya çalışıyorlar”

Tüm bu yaşananların akabinde Melek Mosso’dan beklenen açıklama geldi.

Toplumsal medya hesabı Twitter üzerinden bir paylaşım yapan Mosso, şunları yazdı:

“Ben bu ülkenin kadınıyım. Fikirlerimle, vizyonumla, hayallerimle her yeni gün geleceğe sanatımı işliyorum. Genci yaşlısı milyonlarca sevenim var. Birkaç kendini bilmeze kalmadı benim ahlakımı sorgulamak, kadınlık onuruma laf atmak. Bu zihniyetteki beşerler kendi yüreklerindeki karanlığı ve sapıklığı bizim hayatımıza da sokmaya çalışıyorlar lakin buna asla müsaade vermeyeceğim, vermeyeceğiz… Ben Isparta’ya şüphesiz gidecek ve müziklerimi söyleyeceğim. Bugün olmazsa yarın sarılacak kalplerimiz.”