Mısra Öz: Hakkımı helal etmiyorum

25 kişinin hayatını yitirdiği Çorlu Tren Faciası’nın yıl dönümünde, faciada hayatını kaybedenlerin yakınları adaletin sağlanmamasına isyan etti…

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen tren faciasında 25 kişi hayatını yitirmiş, 328 kişi yaralanmıştı.

Facianın üzerinden dört yıl geçmesine karşın açılan davada adalet sağlanamadı.

Sadece 4 kişinin yargılandığı davanın 10’uncu duruşmasında şimdi iddianame hazırlanmadı.

Aileler ise adalet haykırışında bulunuyor, “gerçek sorumluların” ceza alması için uğraş ediyor.

Facianın yıl dönümünde bugün, Uzunköprü ilçesinde 8 Temmuz anıtında düzenlenen anma merasimine, Çorlu tren faciasında hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.

Hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in annesi ve yıllardır adalet arayışında olan Mısra Öz, anma törenindeki konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

CHP’Lİ LİDERDEN AİLELERE: MAHKEME SALONLARINDA KİLİTLENDİNİZ, DARP EDİLDİNİZ

Uzunköprü İlçe Belediye Lideri Hasret Becan da merasime katılarak yaptığı konuşmada acılı ailelere seslenerek, şu sözleri kullandı:

Olayın üzerinden 4 yıl geçti. Genel liderimizin dediği üzere, ‘Adalete susamış bir insanın susuzluğunu, dünyanın üstündeki bütün ırmaklar bile gideremez’. Bugün kara gün. Epey dramatik şeyler yaşadık. Mahkeme salonlarına kilitlendiniz. Kapılarda darp edildiniz. Tekrar de uğraşınızdan vazgeçmediniz. Biz elimizden geldiğince, adalet arayışındaki gayretinizde sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Umarım bir gün hatalılar cezasını bulur. Bu acılı ailelerin içini soğutmanın öteki yolu yok” tabirlerini kullandı.

MISRA ÖZ: HESABINI SORMADAN ÖLMEYECEĞİZ

Faciada hayatını yitiren Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz “Onu çok sevdiği memleketinde, toprağında uyumaya bıraktım. Hesabını sormadan ölmeyeceğiz” derken gözyaşlarına hakim olamadı.

“ERDOĞAN’IN SELAMLARI İLETİLDİ”

Mısra Öz, facianın yıl dönümünden 2 gün evvel AKP İstanbul Vilayet Başkanlığı tarafından arandığını ve kendisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarının iletildiğini de açıkladı.

MISRA ÖZ’DEN ERDOĞAN’A: ADALET SAĞLANMADIĞI SURECE HAKKIM HARAM OLSUN

Söz konusu konuşmaya ait Mısra Öz, şunları söyledi:

*Ak Parti İstanbul Vilayet Başkanlığından arandım. Cumhurbaşkanı ve vilayet liderinin selamlarını ilettiğini söyleyen bir vazifeli, ‘Cumhurbaşkanı’na iletmek istediğiniz bir bildiriniz var mı’ diye sordu.

*Tam da Çorlu’nun 4. yıl dönümüne 2 gün kala! ‘Adalet istiyorum’ diye haykırdım! 4 yıldır adalet peşinde koşuyoruz. Kendisi kelam vermişti ‘Gerçek sorumlular yargı karşısına çıkacak, davanın takipçisiyim’ diye.

*4 yıldır bir kişi sorgulanmadı bile. Kimse hesap vermedi! Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak, ülkedeki adalet sistemine, iktidarın idaresine ve cumhurbaşkanına olan inancımı kaybettim.

*Bu nedenle ‘Bir vatandaş, bir insan, bir anne, bir kul olarak adalet sağlanmadığı surece hakkım kendisine haram olsun’ dedim.

“YASIMI ADALETTEN SONRA TUTMAYA BAŞLAYACAĞIM”

Çorlu’daki faciada oğlu Arda Sel’i ve eşini kaybeden anne Mısra Öz, daha evvel yaptığı bir konuşmada, “Adalet, rayların altında kaldı…Oğlumun beni bıraktığı yerde beni bulmasını bekliyorum. Bu fakat adaletle olacak. Benim içim soğumayacak. Ben yasımı adaletten sonra tutmaya başlayabileceğim. Ben yas tutamıyorum. Çorlu tren katliamının yargılama süreci başlamadı. Biz yargının başındayız. Hala bir savcının iddianame hazırlamasını bekliyoruz” demişti.

10’UNCU DURUŞMADA HALA ADALET SAĞLANAMADI

Çorlu tren kazasının 10’uncu duruşması geçtiğimiz aylarda görülmüştü. Aileler, iddianamenin hazırlanmamasına reaksiyon göstererek salonu terk etmişti. Mahkeme heyeti, duruşmayı erteleme kararı aldı. Bir sonraki duruşma tarihi 5 Ekim 2022 olarak belirlendi.

AKŞENER: ÜLKEMİZDE İNSAN HAYATINA VERİLEN BEDELİN EN ACI FORMDA KARŞIMIZA ÇIKIŞI…

Siyasi parti genel liderleri da facianın yıl dönümünde iletiler paylaştı.

İYİ Parti önderi Akşener, “Ülkemizde insan hayatına verilen bedelin en acı formda karşımıza çıktığı, Çorlu Tren Kazası’nda yitirdiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum” dedi.

KILIÇDAROĞLU: VİCDANLAR KÖR, KULAKLAR SAĞIR

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, “İhmaller sonucu yaşanan Çorlu Tren Katliamı’nın 4. yılında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. ‘Parlamentonun vicdanı varsa, vazifesini yapacaksa araştırma kurulu kurulması ve bunu masaya yatırması lazım.’ dedik. Lakin maalesef vicdanlar kör, kulaklar sağır!” sözlerini kullandı.