NATO Başkanlar Tepesi’ne ait Recep Tayyip Erdoğan yorumu: ‘Liderliğini gösteremedi’

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg, NATO Önderler Tepesi’nde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a ait çarpıcı bir tahlil paylaştı.

Bobby Ghosn‘ın kaleme aldığı “Erdoğan NATO’da nasıl büyük bir fırsatı kaçırdı” başlıklı makalede, “Erdoğan kriz vakitlerindeki bir önder üzere davranmak yerine hudutlu bir siyaseti tercih etti. Büyük liderliğini göstermedi” yorumu yapıldı.

ERDOĞAN’IN SEÇİM KAMPANYASI PLANI

Analizde, “Gelecek haftalarda ve aylarda, Erdoğan seçim kampanyasında İspanya’daki zaferini gündeme getirecektir. Ekonomik krizin içindeki seçmenin karşısına göğsünü gere gere çıkabileceği her fırsatı değerlendirecektir. Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini askıya almak yerine NATO’nun en uzun mühlet vazifede kalan devlet adamı olarak pozisyonunu kullanabilirdi. Onun NATO’nun doğusunda yaşananlar, Ukrayna savaşı ve Baltık’taki durum üzere birçok alanda söyleyeceği kelamlar çok bedelli olabilirdi çünkü o NATO içindeki öbür önderlerden daha çok Rusya Devlet Lideri Putin ile yakın” yorumuna yer verildi.

“YAPTIĞI UNUTULMAYACAK”

Ghosn, “Bunun yerine Erdoğan, NATO içindeki repütasyonu, şahsî çıkarlarını çoğunluğun yeterliliğine kullanmaya tercih eden bir oyun bozan olarak görüldü. İsveç ve Finlandiya üye olduktan sonra Erdoğan’ın oportünist yaklaşımına şahit olan üye ülke sayısı iki artacak. Başkaları aslında onun Putin’le yakınlaşması ve S-400 satın almasıyla kızmıştı. Bu ülkeler büyük bir krizde Erdoğan’ın siyasi atılımlar yaptığını unutmayacak” tabirlerini kullandı.

“F-16 TESELLİ MÜKAFATI OLDU”

ABD Lideri Joe Biden’ın F-16 çıkışının Türkiye için teselli ikramiyesi olduğunu lisana getiren Ghosn, “Türkiye’nin daha gelişmiş olan F-35’leri satın almasına hala pürüz konuluyor ki Türkiye bu savaş uçaklarının üretimine de katılacaktı ancak S-400’ler sebebiyle atılmıştı” dedi.

Ghosn ayrıyeten Erdoğan ile Biden’ın yüz yüze görüşmesinde ABD Başkanı’nın samimi olmadığını da öne sürdü.