Nüfus Genel Müdürlüğü’nden ‘Kemal Kılıçdaroğlu’ açıklaması

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizdeki seçmen bilgisi YSK’nin elinde yok, her seçmeni biliyoruz” kelamlarına ait olarak açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Ana muhalefet partisinin yaptığı açıklamalara karşı kamuoyunu bilgilendirme muhtaçlığı duyulmuştur. 298 sayılı Seçimlerin Temel Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun uyarınca Genel Müdürlüğümüzce, Yüksek Seçim Şurası tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde adres bilgisi olan nüfus kayıtları, Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden anlık olarak paylaşılmaktadır. YSK tarafından Genel Müdürlüğümüzden temin edilen ham datalarla birlikte 298 sayılı Kanunun 7. ve 8. Hususlarında belirtilen konulara nazaran başka kurumlardan aldığı dataları (silah altında bulunanlar, askeri öğrenciler, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklı olanlar) düzenlenerek seçmen kütüğü oluşturulmaktadır. Seçmen kütüğüne temel datalar, YSK tarafından her seçim periyodunda iki kere olmak kaydıyla talepleri halinde seçime giren siyasi partilerle paylaşılmakta ve varsa maddi yanılgıların düzeltilmesi emeliyle seçim öncesi seçmen kütükleri askıya çıkarılmaktadır.” denildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Ülkemizin bilişim alanındaki göz bebeği MERNİS: Sağlıktan eğitime, bankacılıktan ulaşıma, adaletten toplumsal hizmetlere kadar vatandaşımıza hizmet götüren her alanda sunulan hizmetlerin kaynağı olan MERNİS; dünyadaki birinci e-devlet uygulamalarından biri olup, öteki ülkelere ilham kaynağı haline gelen MERNİS, ülkemizdeki her vatandaşımızın gurur duyacağı Türk mühendislerimiz tarafından oluşturulan yerli ve ulusal bir sistemdir. Birebir vakitte kurum ve kuruluşlarca verilen hizmetlerin omurgası olan MERNİS, 7/24 aslına nazaran 2.100 kurum ve kuruluşa kesintisiz ve kusursuz biçimde hizmet vermekte olup, bugüne kadar da rastgele bir olumsuz durum yaşanmamıştır. Kişi bilgilerinde yanlışlık ya da kusur olmadığının en büyük kanıtı de bugüne kadar düzenlenmiş olan 76 milyon çipli kimlik kartı ve 9 milyon yeni jenerasyon pasaporttur.

SOYADI OLMAYAN SEÇMEN OLDUĞU HUSUSU

Basın açıklamasında belirtilen argümanlara ait olarak,

1- Soyadı olmayan seçmen olduğu hususu: Nüfus kayıtlarındaki geçmiş yıllardan gelen maddi kusurlar yıllara sari olarak sistemli bir halde MERNİS data tabanından incelenmekte ve tespit edilen kayıtlar, kaydın niteliğine nazaran şahısların şahsen talebi üzerine idarece yahut mahkeme yoluyla düzeltilmektedir. Bu kapsamda MERNİS bilgi tabanında yer alan 140 milyon nüfus kaydının incelenmesi esnasında soyadı olmadığı tespit edilen 30 şahsa (15 kayıt, 2003 yılı öncesinde Türk vatandaşı ile evlenerek vatandaşlık kazanan ve boşanması sonucu bekarlık soyadı olmayan kişiler) soyadlarını tamamlamaları için başvurada bulunmaları gerektiği bildirilmiştir. Lakin bildirim yapılanların bir kısmınının yurt dışında bir kısmının da müracaatta bulunmaması nedeniyle düzeltme yapılamamaktadır.

AYNI ADRESTE 40 KİŞİNİN BİRLİKTE İKÂMET ETTİĞİ HUSUSU

2- Tıpkı adreste 40 kişinin birlikte ikâmet ettiği hususu: 5490 sayılı kanunun 50. Hususuna nazaran yerleşim yeri adresi vatandaşların beyanı temel alınarak yapılmaktadır. Mevzuat yeterince bir adreste ikamet edebilecek kişi sayısına ait kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat adres beyanları daima ve nizamlı olarak Genel Müdürlüğümüzce denetim edilmekte olup kuşku duyulması halinde re’sen adres beyanı esnasında kuşku oluşması halinde ya da tıpkı adreste ikâmet eden başka bireylerin itirazı halinde ise mülki yönetim amirinin buyruğuyla kolluk vasıtasıyla inceleme yapılarak gerçeğe terslik tespit edilirse cezai yaptırım uygulanmakta ve adres kaydı silinmektedir.

100 YAŞ ÜZERİNDEKİ BİRİNCİ SEFER SEÇMEN OLDUĞU HUSUSU

3-100 yaş üzerindeki birinci defa seçmen olduğu hususu: 80 yaş ve üzeri bireylerden uzun mühlet süreç görmeyen (kimlik kartı ya da adres beyanı bulunmayan) kayıtlar tespit edilerek mülki yönetim amiri buyruğuyla kolluk kuvvetlerince meyyit olup olmadıkları araştırılmakta, yapılan arama sonucu meyyit oldukları tespit edilenler nüfus kayıtlarından düşülmektedir. Bu süreç süreklilik arz etmekle birlikte, meyyit olmadığı tespit edilenler adres beyanında bulunmaları halinde YSK tarafından seçmen kütüğüne birinci sefer seçmen olarak dahil edilmektedir. Ayrıyeten bilindiği üzere ülkemizde hiçbir vakit nüfusa kaydolmayan şahısların de (saklı nüfus) var olmasından ötürü tespiti halinde bu bireyler de birebir uygulamaya tabi tutulmakta. Günümüz itibariyle MERNİS kayıtlarına nazaran 100 yaşın üzerinde yaşayan 15.946 kişi bulunmaktadır.

Kanunlar çerçevesinde ülkemiz vatandaşlarımız için mesai mevhumu gözetmeksizin çalışan, teknolojik alanda argüman muvaffakiyetler sağlayan, birçok projede dünyada öncü olan kurumumuzun, sorumluluk sahibi olması gereken ana muhalefet partisi tarafından gaye alınması ve gerçeği karşıt beyanlarla gündem oluşturulmaya çalışılması hüzünle karşılanmıştır”

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizdeki seçmen bilgisi YSK’nin elinde yok, her seçmeni biliyoruz” demişti. CHP Genel Lideri, “Doğum yerlerine de bakıyoruz. Kimlere vatandaşlık verildiğini oradan çıkarabiliyoruz. Kaç yabancının oy kullanacağını biliyoruz, 400-500 bin kişi üzere yüksek bir sayı yok” diye konuşmuştu.