Otomobil alacaklara makûs haber! Yüzde 25 artırım geliyor

Çip krizi ve sıfır araba fiyatlarındaki artış ile tedarik problemleri otomobil satın almak isteyen vatandaşları ikinci el araca yöneltti. İkinci el araç satın almak isteyen vatandaşlara davette bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Lideri Aydın Erkoç, “Fiyat artışının devam edeceğini öngördüğümüz için bir an evvel araç almalarını tavsiye ediyoruz. Fiyatlar yüzde 25 artacak” açıklamasında bulundu.

Şu an piyasada araç bulmakta zorlandıklarını belirten Erkoç, “Tedarik meşakkatinin baş göstermesi ve talebin ikinci ele kaymasıyla fiyatlarda yapay bir artış meydana gelmişti. Çip krizi ve Rusya’dan tedarik edilen birtakım gaz ve madenlerin savaş nedeniyle temin edilemeyişiyle fiyatlar tırmanırken, beklenen toparlanma ve olağana dönüş de şimdi olmadı” tabirlerini kullandı.

FİYATLARDA YAPAY ARTIŞA NEDEN OLUYOR

Üretimde yaşanan aksamaların yanı sıra piyasa istikrarını bozan farklı etmenlerin de fiyatların artmasına sebep olduğunu söyleyen Erkoç, “Bazı yabancı menşeili firmalar, internet siteleri satın alarak Türkiye pazarına giriyor. Piyasadan ikinci el araçları toplayarak stok yapıyor, otoparklarda bekletiyor. Bu mevzuda üyelerimizden sık sık şikâyet alıyoruz. Bunun yanı sıra ikinci el arabanın kârlı bir yatırım aracı olarak görülmesiyle bu işin ticaretine soyunmuş, meslekle ilgisi olmayan al-sat yapan şahıslar var. Fiyatların süratli yükselişini lehine çevirerek bir kar kapısı oluşturmak istiyorlar. Bunlar da fiyatlarda yapay artışa neden oluyor” diye konuştu.

FİYATLAR YÜZDE 25 ARTACAK

Milliyet’ten Betül Topraklı’nın haberine nazaran, orta segment ikinci el bir aracın şu anda 300-350 bin TL aralığında olduğunu belirten Erkoç, “Bundan sonra da fiyatlar yüzde 25 oranında artacak. İkinci el araç almak isteyen vatandaşlarımıza, fiyat artışının devam edeceğini öngördüğümüz için bir an evvel araç almalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıyeten araç alırken de rastgele bir kasvet ya da dolandırıcılık yaşamamaları için yetki dokümanı olan kurumsal firmaları ve yapıları tercih etmeleri gerektiğini söylüyoruz” sözlerini kullandı.