PKK’nın ABD’deki başı: Brett McGurk

Türkiye son devirde PKK’ya karşı aktif bir uğraş göstererek hem yerli ve ulusal imkanlarıyla hem de kuvvetli istihbarat ağıyla terör örgütünün elini kolunu bağladı. Hem yurt içinde hem de yurt dışında Mehmetçik ve MİT’in yürüttüğü operasyonlarla tükenme noktasına gelen terör örgütü batılı ülkelerin takviyesi ile ayakta kalmaya çalışıyor.

Tüm bu takviye faaliyetlerine karşın Türkiye’nin kararlılığı PKK’ya sonun geldiğini gösterirken, PKK’ya yol gösteren ve Irak-Kuzey Suriye’deki işgal siyasetlerine dayanak veren bir isim hala memleketler arası siyasetteki yerini koruyor ve isminden da sıkça kelam ettirmeye devam ediyor.

Brett McGurk’tan bahsediyoruz. Yani ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü.

PKK TERÖRÜNÜN YOL GÖSTERİCİSİ

ABD son periyotta DEAŞ’a karşı yürütülen kelamda operasyonlarda “koalisyon” ismi altında kurduğu birlikler ile Orta Doğu’da gayretler veriyor. Körfez, Irak ve Afganistan savaşlarıyla kan gölüne çevirilen Orta Doğu’yu son periyotta “demokrasi” vaadiyle karıştıran Washington idaresi, bu alanda Türkiye’nin bitirme noktasına getirdiği PKK’yı kendilerine “müttefik” olarak kullanıyor.

Türkiye her ne kadar bu karara reaksiyon gösterse de ABD idaresi bu adımından hiç bir vakit geri adım atmadı ve Brett McGurk’un çizdiği son olarak Biden’ın uyguladığı bu harita güzergahında siyasetlerini sürdürüyor. PKK’ya can damarı olan McGurk, son periyotta Kuzey Suriye’deki terörün artışında yer alan değerli aktörlerin başında geliyor.

20 YILI AŞKIN MÜDDETTİR ABD SİYASETİNE TARAF VERİYOR

PKK terörünün yol göstericisi de denilebilecek bir isim olan ABD’li diplomat Brett McGurk şimdi 49 yaşında. ABD hükümetlerinde kim gelip gitse de onun yeri hiç değişmedi. Bush, Obama, Donald Trump ve son olarak Joe Biden ile birlikte çalıştı. 20 yılı aşkın bir müddettir ABD’nin dış siyasetine katkı sağlayan McGurk, başarılı bir diplomat olarak bilinse de, dış siyasette “doğru olarak gördüğü hatalar” son olarak Suriye’nin kan gölüne çevirilmesine neden oldu.

McGurk, bölgedeki Amerikan çıkarlarının “maksimize” edilmesini savunurken, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkeleriyle oluşabilecek meselelerin gözardı edilmesine neden oluyor.

“ORTA DOĞULU DİKTATÖR, GÜNÜMÜZÜN ARABİSTANLI LAWRENCE’I”

Orta Doğu’daki aktif rolü, kendini çokça defa gösterdi. Bilhassa PKK ile yakınlığını sakınmadan ortaya koyan McGurk; Beyaz Saray’da “Orta Doğulu Diktatör” lakabıyla tanınıyor. McGurk’ün bir öteki lakabı ise “Günümüzün Arabistanlı Lawrence’ı” 

ABD’nin Orta Doğu siyasetinin mimarı olan McGurk, Suudi Arabistan ile yakınlaşılması için Biden ve Muhammed bin Selman’ın bir ortaya gelmesi için gayret sarfediyor.

McGurk ile ilgili HuffPost’a konuşan pek çok isim ABD’li diplomatı sinirlendirmekten korktukları için isimlerini saklı tutmayı tercih etti. Gazeteye konuşan yetkililer McGurk hakkında “Kendisi bugüne kadar gördüğüm en yetenekli bürokrat ancak birebir vakitte bugüne kadar gördüğüm en makûs dış siyaset kararlarını veren de tekrar o.” ifadelerini kullandı.

“HERKESE SALDIRIYOR”

HuffPost’ta yer alan bilgide McGurk’un Beyaz Saray’daki Orta Doğu siyasetleri üzerindeki tesirine değinilirken, Biden’ın önüne giden kararlarda onun elinin bulunduğu ve Orta Doğu ile ilgili her bilginin, şahsen onun önünden düştüğü söylendi.

McGurk için ABD’li medya kuruluşuna değerlendirmede bulunan isimler kendisiyle ilgili şunları söyledi:

“Kendisi her türlü değişimi yavaşlatmaya çalışan bir tip. Eski ideolojilere bağlanmış. Bu tavırla herkese saldırıyor.”

“Gerçekten âlâ olduğu şey, kendi görüşlerini tek geçerli görüş olarak

pozisyonlandırmak ve öbür perspektifi çok ustalıkla bir formda kıymetsizleştirmek.”

“Çok özel bir hali ve istediğini elde etmek için çok kıdemli muhataplara bile zorbalık yapmanın bir yolunu bilen bir insan. Kaba bir mizacı var.”

“McGurk, Orta Doğu otokratlarının bükülebilecek bir kulak istediklerinde başvurdukları kişi.”

“İşte Brett’in dehası: Yaratılmasına yardım ettiği sorunu çözecek olan kişi olarak tekrar tekrar ortaya çıkıyor. Lanet mümkün, meskeni ateşe verdi ve sonra bir yangın hortumuyla geldi.

KAYNAK: HABER7