Polise yumruk atmıştı! DBP’li Salihe Aydeniz için hazırlanan fezleke Ankara’ya gönderildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Ofisi, 12 Haziran’da Kadıköy’de “Tecrit siyasetine karşı özgürlüğü savunmak için Gemlik’e yürüyoruz” ismi altında yapılan aksiyonda polis memuru Hakan A’ya yumruk attığı sav edilen bir vekilinin kimliğinin tespitine yönelik çalışma yaptı.

Mağdur Hakan A’ya yumruk atan kişinin DBP vekili Salihe Aydeniz olduğunun belirlenmesinin akabinde savcılık, “görevli polis memuruna mukavemet” cürmünden soruşturma başlattı.

Savcılık, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda belirtilen “Seçimden evvel yahut sonra bir cürüm işlediği ileri sürülen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma yapma yetkisi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve bu yer ağır ceza mahkemesine aittir.” kararı uyarınca soruşturma evrakı hakkında yetkisizlik kararı verdi.

Başsavcılık, hazırlanan soruşturma evrakını, gereği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.
DBP vekili Salihe Aydeniz

Polis memuru söz verdi

Olayın akabinde başlatılan soruşturmada mağdur sıfatıyla tabirine başvurulan polis memuru Hakan A. da olay günü Kadıköy’de çevik kuvvet takımında vazife yaptığını söyledi.

Grubun en önünde kalkanla durduğunu aktaran Hakan A, şunları kaydetti:

“Eylemci şahıslara ‘Sakin olun.’ biçiminde sakinleştirici mahiyette ikazlarda bulunuyor ve vazifeli arkadaşlarıma yardım ediyordum. İsmini sonradan öğrendiğim milletvekili Salihe Aydeniz, kaskımın alt kısmından elini sokarak çene kısımlarıma yumruk attı. Mevzuyla ilgili görüntü paylaşımı, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu dahil birden fazla toplumsal medya hesaplarından yapıldı. Bu görüntü paylaşımının yapıldığını daha sonradan toplumsal medyada gezerken öğrendim. Aldığım darbeden sonra fotoğrafımı çekerek ‘Seninle hesaplaşacağız, seninle görüşeceğiz, seni bulacağım.’ formunda hakaret ve tehditlerde bulundu. Direkt yüzümü alacak biçimde fotoğraflarımı çekti. Bundan ötürü da şikayetçiyim.”

Öte yandan, darp olayına ait hazırlanan isimli muayene raporunda, mağdurun çenesinin ön tarafında kızarıklık, şişlik ve hassasiyet olduğu belirtilirken, imaj inceleme raporunda da olay anının ayrıntılarına yer verildi.