Putin, Ukrayna tahılının ihracına müsaade koşulunu açıkladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, İran’ın Başşehri Tahran’da yapılan Astana Üçlü Başkanlar Doruğu sonrasında Rus gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“UKRAYNA TAHILI İÇİN RUS TAHILININ İHRACINDAKİ KISITLAMA KALKMALI”

Euronews’ün haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tahıl konusunda yaptığı müzakerenin ayrıntılarını anlatan Putin, Türkiye Cumhuriyeti ve şahsî olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna tahılının çıkarılması konusunda muahedeye varılması için çok şey yaptığını vurguladı.

Kendilerinin bu mevzuyu başlangıçta paket halinde ortaya koyduklarını vurgulayan Putin, “Şöyle ki Ukrayna tahılının ihracına yardımcı olacağız fakat Rus tahılının tedarikiyle ilgili tüm kısıtlamaların kaldırılacağı gerçeğinden hareket ediyoruz. Şimdiye kadar kimseden itiraz gelmedi. Amerikan ortaklarımızdan dahil. Bakalım bundan ne çıkacak?” dedi.

ABD’nin Rus gübreleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırdığını hatırlatan Putin, “Umarım durumu samimiyetle düzgünleştirmek isterlerse tıpkı şey Rus tahıl ihracatında da olacak. Biz hazırız. İhracat potansiyelimiz 30 milyon ton tahıl, bu yılın sonunda bu 50 milyon ton olacak.” halinde konuştu.

BEYAZ SARAY’DAN DEĞERLENDİRME

Bu ortada, günlük basın toplantısında Türkiye, İran ve Rusya ortasında İran’da yapılan görüşmelere ait bir soruyu yanıtlayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby, “Bu toplantı hakkında yorumu bu ülkelere bırakıyorum. Ajandada ne vardı bilmiyorum. Türkiye, Rusya ve Ukrayna ortasında tahıl ihracatına yönelik devam eden görüşmelere değer veriyoruz” sözünü kullandı.

Kirby, Ukrayna tahılının memleketler arası pazarlara ulaştırılmasıyla ilgili görüşmelerin sonuç vermesi konusunda umutlu olduklarını belirterek, “Tabii ki Sayın Erdoğan’ın liderliğini memnuniyetle karşılıyoruz. Lider (Joe Biden) da bu mevzuda kendisine teşekkür etti. Erdoğan, tahılın çıkarılması için müzakere edilmiş bir sonuç için çalışıyor.” diye konuştu.

Rusya’nın istediği vakit Ukrayna tahılına yönelik ambargosunu bitirebileceğini kaydeden Kirby, bu mevzuda yapılacak müzakerelerde Ukrayna’nın da taraf olması gerektiğini vurguladı.