Sabahları Bu Alışkanlığı Hemen Bırakın! Sigaradan Daha Ziyanlı: Bedeni Çökertiyor, Unutkanlığa Neden Oluyor

Sabahları simit ve çay ikilisi birden fazla kişinin vazgeçilmez menüsüdür. Gevrekliğiyle ağızda dağılan susamıyla tadından vazgeçemediğimiz simit, aslında bedenimize ziyan veriyor. Bilhassa sabahları aç karnına tüketiyorsak bu çok büyük bir tehlike. Yapılan son araştırmada uzmanlar üstüne basa basa uyardı. İşte aç karnına hamur işi yemenin ziyanları…

GÜNE SAKIN BU TÜRLÜ BAŞLAMAYIN!

Yapılan araştırmalarda güne hamur işi ve kafeinle başlayan şahıslarda unutkanlığın baş gösterdiğini tespit etti. Bunun en büyük nedeni ise karbonhidrat ve kafeinin hudut sistemlerine ziyan vererek beyne verilen sinyallerin azalmaya neden olması.

SANILDIĞINDAN DAHA ZARARLI

Evet yanlış duymadınız. Çoğumuz sabahları simit-çaysız ya da kahvesiz yapamıyoruz. Lakin karbonhidrat beden için ne kadar yararlı bir unsur olsa da ziyanları daha büyük.

UNUTKANLIĞA NEDEN OLUYOR

Bir öteki zararıda bilhassa 30 yaş üstü kümede sindirimin karbonhidratı enzimleme özelliği azaldığından, karbonhidrat bedende atık olarak kalır. Bundan ötürü her gün kahvaltıda yediğimiz çay simit kilo ve unutkanlığa neden olur.

SİMİTİN ZARARLARI

Simit günün en değerli öğününün yerine yenildiği vakit gün uzunluğu kişinin yorgun ve gerilimli olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kahvaltıyı bilhassa bu öğünlerle geçiştirmek yerine mümkün olduğunca zeytin, peynir, zerzevat ve meyve yüklü beslenilmesi gerekmektedir.

  • Ani karbonhidrat yüklenmesi kan şekerini ani olarak arttırır.
  • Geceden kalan açlık ile birlikte gereksinim duyulan sağlıklı protein, yağ ve besin unsurlarından yoksun kalırsınız.
  • Diyabete çok net bir davetiyedir.
  • Kısa vakitte yine midenin acıkmasına neden oluyor.
  • Bağışıklık sisteminize ziyan veriyor.
  • Mide yanması üzere sorunlara sebep oluyor.

EVDE SİMİT NASIL YAPILIR? SİMİT TARİFİ

Fırın tadında konutta simit üretimi için birinci olarak derin bir kabın içerisine ılık süt, ılık su, maya ve şekeri koyarak ve karıştırın. Daha sonra içerisine yumurtayı kırarak karıştırmaya devam edin. Tüm gereçleriniz yeterlice karıştığında içerisine azar azar un ek edin. Daha sonra üzerine tuz ekleyerek yoğurmaya başlayın ve elinize yapışmayan kıvama gelene kadar devam edin ve hamur elde edin. Hamuruzunu elde ettikten sonra oda sıcaklığında 1 saat boyunca mayalanması için bırakın ancak üzerini nemli bir bezle örtmeyi sakın unutmayın. Mayalanan hamurunuzdan ufak ufak kesimler koparın. Kopardığınız kesimleri ise tezgahınızın üzerine biraz un dökerek ince uzun rulolar haline getirin. Akabinde uçlarını birleştirerek simit halini verin.

SİMİT YAPMANIN PÜF NOKTASI

Fırın tadında konutta simit tanımının püf noktaları ise şunlardır; Simitlerinizi ne kadar ince rulo haline getirerek sararsanız o kadar çıtır çıtır olacaktır. Susamları direk üstüne dökmek yerine hafif kavurmak eşsiz lezzetin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.