Serena Williams tenisi bıraktı

Amerika Açık’ta son sefer kortlara çıkacağını ve turnuva sonunda tenis mesleğini noktalayacağını açıklayan Serena Williams için veda gecesi yaşandı.

Kariyerinin son turnuvası olan Amerika Açık’ın birinci tipinde Danka Kovinic’i 6-3’lük iki setle 2-0 geçen, ikinci cinste dünya 2 numarası Anett Kontaveit’i 7-6, 2-6 ve 6-2’lik setler sonucu 2-1 yenen Serena Williams için veda üçüncü tıpta yaşandı. 40 yaşındaki Amerikalı raket, üçüncü tıp maçında Avustralyalı rakibi Ajla Tomljanovic’e 7-5, 6-7, 6-1’lik setler sonucu 2-1 yenilerek turnuvadan elenip tenis mesleğine nokta koymuş oldu.

30 bin seyirci takip etti

Dünyanın en büyük tenis stadyumu olan Arthur Ashe’de oynanan Serena Williams’ın maçını, birinci iki cinste olduğu üzere yaklaşık 30 bin kişi canlı takip etti.

Kariyerinin 1014. ve son maçına çıkan Serena Williams, maç sırasında ve sonunda ağır takviye aldı.

Veda konuşmasında ağladı

1999 yılında birinci grand slamini kazandığı Amerika Açık’ta tenis mesleğini noktalayan Serena Williams, çabanın akabinde verdiği kort için röportajda gözyaşlarını tutamadı.

Serena Williams veda konuşmasında; “Bugün burada ve yıllardır yanımda olan herkese teşekkür ederim. Her şey anne ve babamla başladı. Onlara minnettarım. Baba, biliyorum ki şu anda beni izliyorsun. Teşekkürler. Sanırım bunlar memnunluk gözyaşları, yani umarım öyledir. Venüs olmasaydı Serena olmazdı. Bugün burada olmamın tek ve en kıymetli sebebi Venüs Williams’tır. Teşekkürler Venüs. Hepinize teşekkürler. Hayatımda yaşadığım en hoş süreçti.” sözlerini kullandı.

Kariyeri başarılarla dolu

40 yaşında, evli ve bir çocuk annesi olarak tenisi bırakan Serena Williams, 1995 yılında başladığı profesyonel tenis mesleğinde çok ve büyük başarılara imza attı. Toplam 23 grand slam zaferi bulunan Williams, 4 olimpiyat altın madalyası(1 kere tekler, 3 sefer çiftler) ve 73 tekler şampiyonluğu kazandı.

Katıldığı 39 grand slamin 23’ünü kazanan Serena Williams, Margaret Court’un 24 slamlik rekorunu kırmayı çok sefer denedi lakin bir türlü başaramadı.

Serena Williams, 1958’de Althea Gibson’dan bu yana bir Grand Slam şampiyonluğu elde eden birinci siyahi bayan olmuş ve 1975’te Arthur Ashe’den sonra Grand Slam tekler şampiyonluğu kazanan birinci siyahi raket olarak tarihe geçmişti.