Son dakika: ABD’den dikkat çeken ‘Türkiye’ açıklaması!

Son dakika haberi… ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Karen Donfried, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusundaki legal kaygılarını tanıdıklarını belirterek, bu sıkıntıların en yakın vakitte çözüleceğini düşündüklerini kaydetti.

ABD Senatosu Dış Münasebetler Komitesi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvurusu konusunda bir oturum gerçekleştirdi.

OTURUMUN BAŞINDA ‘TÜRKİYE’ TARTIŞMASI

Oturumun açılışında Komite Lideri Demokrat Bob Menendez ile Cumhuriyetçi Jim Risch ortasında Türkiye konusunda kısa bir atışma yaşandı.

Menendez, Türkiye’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyeliğine yaptığı itirazın Rusya’nın çıkarlarına hizmet ettiğini öne sürmesi üzerine Risch, “Hem İsveç hem Finlandiya, bize Türkiye ile görüşmelerini güzel niyetle yaptıklarını bildirdiler. Bu mevzuyu bu ülkelere bırakmak en düzgünü. Lakin şunu da söyleyelim, bu husus bir an evvel kapanmalı” yorumunu yaptı.

Donfried ise yaptığı konuşmada Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının ittifakı daha da güçlendireceğini kaydederken Türkiye’nin lisana getirdiği kaygılara de değindi.

“TÜRKİYE’NİN TERÖR KONUSUNDAKİ TASALARINI TANIYORUZ”

“Türkiye’nin terör konusundaki legal tasalarını tanıyoruz” diyen Donfried, NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg’in de bu mevzuda Ankara, Helsinki ve Stockholm ile görüşme kelamı verdiğine dikkati çekti.

Donfried, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin tüm ülkelerin oyuyla sağlanacağına işaret ederek, “Tabii ki ABD de Türkiye üzere teröre dayanağı bitirmek istiyor, bu mevzuyu ciddiye alıyoruz. Benim anladığım kadarıyla bu 3 ülke ortasındaki görüşmeler yeterli gidiyor” görüşünü paylaştı.

Gelecek hafta Madrid’de yapılacak NATO doruğuna işaret eden Donfried, Türkiye ile yapılan görüşmelerin sonunda bu dorukta İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ait resmi evrakların imzalanabileceğini kaydetti.

Donfried, Türkiye ile İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin lisana getirdiği telaşları konusunda yakın vakitte tahlile varılacağına inandıklarını kelamlarına ekledi.

ABD’Lİ SENATÖRDEN YPG/PKK İTİRAFI

Öte yandan Senatör Menendez’in ABD’nin YPG/PKK’ya verdiği dayanak konusunda oturumda yaptığı itiraf da dikkatlerden kaçmadı.

Menendez, “Gerçek şu ki PKK ve SDF (YPG) konusunda Finlandiya ve İsveç’in tavrı bizim tavrımızla örtüşüyor. Bildiğiniz üzere bu örgütler bize DAEŞ ile uğraşımızda yardım etti. Bu nedenle tüm tarafları çalışmaya davet etmek biraz ikiyüzlülük oluyor. Alışılmış ki birlikte çalışıp bir tahlile varmaları çok âlâ olur fakat Türkiye’nin onlardan ne almak istediğini bilmiyorum” dedi.