Tayvan’dan Çin’in “Tek Ülke, İki Sistem” planına ret

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretiyle ipler gerilmişti. ABD-Çin-Tayvan ortasında 3 Ağustos’tan bu yana siyasi kriz yaşanırken Çin’in yayımladığı “Tayvan Sorunu ve yeni devirde Çin’in birleşmesi” raporuna ada ülkesinden reaksiyon geldi.

Tayvan Dışişleri Bakanı Sözcüsü Joanne Ou, düzenlediği basın toplantısında, “Yalnızca Tayvanlılar, Tayvan’ın geleceğini belirleyebilir” dedi.

Çin, Tayvan ile birleşmek “tarihi bir görev” demişti

Çin’in 2000 yılından sonra Tayvan ile ilgili yayımladığı birinci hükümet raporunda ada ülkesi için “Tek Ülke, İki Sistem” tahlilini önermişti. Tayvan ile birleşmenin Çin Komünist Partisi için “tarihi bir görev” olduğu belirtilerek “Tayvan sıkıntısının tahlilinin ve Çin’in birleşmesinin Çin’deki herkesin ortak amacı” sözü kullanılmıştı.

DW’de yer alan habere nazaran, ABD’nin Çin’i çevrelemek için Tayvan’ı kullandığının altı çizilen raporda “Birleşmenin, Tayvan’ın öbür bir yabancı güç tarafından işgalinin önüne geçebilecek tek çözüm” olduğu argüman edildi.

‘Çin, işgale hazırlanıyor’

Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin akabinde Çin, Tayvan adasından etrafındaki 6 farklı bölgede, 4-7 Ağustos tarihleri ortasında askeri tatbikatlar yapmıştı. Tayvan, Çin’in işgale hazırlık yaptığını öne sürerken; Pelosi ise “Çin’de gördüğümüz şey, Tayvan’a yönelik baskıların normalleştirilmeye çalışıldığı. Bunun olmasına müsaade veremeyiz. Çin’in Tayvan’ı izole edemeyeceğini söylemek ve dostluğumuzu göstermek için Tayvan’a gittik” demişti