Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy: Diktatörün’ kaybedeceğinden eminim

Konuşmasında İkinci Dünya Savaşı ve Charlie Chaplin’in 1940 tarihli “Diktatör” isimli sinemasından de bahseden Zelenskiy, “Charlie Chaplin’in ‘Diktatör’ (filmi) vaktinde gerçek ‘diktatörü’ öldürmedi lakin bu sinema sayesinde sinema sessizliğinden çıktı. Sözün tam manasıyla sessizliğinden (çıktı). Sinema konuşuyordu ve gelecek zaferin sesiydi.” dedi.

Zelenskiy, o günden bu yana insanlığın çok sayıda sinema çektiğini belirterek Putin’e atfen, “Savaşın dehşetinin devamı olmayacağını düşünebilirdik lakin vaktinde olduğu üzere artık de bir ‘diktatör’ var.” diye konuştu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya savaş açtığını hatırlatan Zelenskiy, Rus ordusunun girdiği bölgelerde çok sayıda kişiyi öldürdüğünü, bunların ortasında 229 çocuğun da bulunduğunu söyledi.

Zelenskiy, savaşmaya devam edeceklerini, diğer seçeneklerinin olmadığını belirtti.

“‘Diktatörün’ kaybedeceğinden eminim.” diyen Zelenskiy, “Sinemanın sessiz olmadığını kanıtlamak için yeni bir Chaplin’e muhtaçlığımız var.” sözünü kullandı.

75. Cannes Sinema Şenliği Ukrayna-Rusya Savaşı gölgesinde gerçekleşecek. Rus delegasyonlarının bu yılki şenlikten men edildiği, aktiflik öncesinde duyurulmuştu.

Ukrayna halkına takviyenin işareti olarak, iki Ukraynalı direktörün sineması şenlikte farklı kısımlarda, geçen ay Ukrayna’da öldürülen Litvanyalı direktör Mantas Kvedaravicius’nun son sineması “Mariupol 2” ise özel gösterimle sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.